czwartek, 22 sierpnia 2013

The Woman Who Still Wants to Marry

Gatunek: Romans
Kraj: Korea Południowa
Rok produkcji: 2010
Reżyseria: Kim Min Shik, Lee Sang Yeob
Długość: 16 epizodów
Obsada: Park Jin Hee, Uhm Ji Won, Wang Bit Na, Kim Bum, Choi Chul Ho, Lee Pil Mo, Park Ji Young

Lee Shin Young (Park Jin Hee) pracuje w stacji telewizyjnej, jest po trzydzieste i bardzo chce wyjść za mąż. Kilka lat temu poświęciła swoją relację z pilotem Yoong Sang Woo (Lee Pil Mo), by skupić się na swojej karierze.  Szczęście się do niej uśmiecha, bowiem wreszcie się zaręcza, jednakże kilka dni potem dowiaduje się, iż narzeczony zdradził ją z o wiele młodszą kobietą. Zrozpaczonej kobiecie pomaga przyjaciółka Kim Boo Ki (Wang Bit Na), która ma za sobą nieudany, dziesięcioletni związek i odrobinę doświadczenia w tych sprawach. Wkrótce do tej dwójki dołącza znana tłumaczka, Jung Da Jung (Uhm Ji Won) chwytająca się każdej możliwej szansy, by wreszcie wyjść za mąż.

Lee Shin Young ma stworzyć dokument o uniwersytecie i wtedy właśnie spotyka Ha Min Jae (Kim Kibum), młodszego od niej bożyszcza szkoły. Ich znajomość nie zaczyna się jednak kolorowo – kobieta przecina mu kabel od gitary, kiedy ten nie respektuje jej prośby dotyczącej chwili spokoju, by w ciszy nakręcić materiał. Relacja tej dwójki nie poprawia się, kiedy Shin Young zostaje poproszona o przeprowadzenie kilku lekcji w grupie, w której znajduje się Min Jae. Kiedy relacja ze studentem osia satysfakcjonujący poziom dla obu stron, w życie kobiety ponownie wkracza Yoong Sang Woo, narzuca jej się doktor Na Ban Seok i - co najważniejsze - Shin Young nie zostaje zaakceptowana przez matkę Min Jae przez różnicę wieku, jaka dzieli zakochanych.
*

Gdyby się przyczepić, The Woman Who Still Wants to Marry można by było potraktować, jako pewnego rodzaju apel społeczny, uparcie twierdzący, że kobieta po trzydziestce nadal ma szansę na miłość i związek, mimo iż wszyscy wokół uznają ją za ajummę. Do tej dramy można też podejść z rezerwą, zostawiając wszystkie głębokie refleksje na potem i skupić się na fabule i niekoniecznie przekazie społecznym. 

Pamiętam, że kiedy po raz pierwszy obejrzałam tę dramę wydała mi się ona bardzo dojrzałą, jeśli nie najdojrzalszą, jaką kiedykolwiek obejrzałam. Już sam pomysł na stworzenie serialu, gdzie pomiędzy dwójką głównych bohaterów istnieje ponad dziesięcioletnia różnica wieku wydawał mi się bardzo odważny, skoro w większości popularnych dram zazwyczaj spotkamy się z odwrotną sytuacją (kiedy to ona jest młodsza, a on nieco starszy). Teraz jednak, kiedy miałam szansę obejrzeć ostatni odcinek tej serii mogę powiedzieć, że nie jestem już tak oczarowana, jak kiedyś. 

The Woman Who Still Wants to Marry było jedną z pierwszych dram, o których usłyszałam i mogę śmiało powiedzieć, że pewien sentyment zawsze pozostanie, jednakże teraz, kiedy spoglądam na tę serię z perspektywy czasu, dochodzę do wniosku, że ten serial ma dwa oblicza. Z jednej strony pokazuje koreańskie społeczeństwo, gotowe poświęcić się dla kariery, jednocześnie zaznaczając jak traktowane są niezamężne kobiety po trzydziestce, jednakże ta ilość rozstań, powrotów i skomplikowanych relacji między czwórką bohaterów osiągnęła apogeum bardzo wcześnie, przez co zdecydowanie nie mogę podejść do tego serialu jak do czegoś, co może spełnić się w rzeczywistości. Łatwo jest wyobrazić sobie ajummę z kochankiem młodszym o dziesięć lat, ale bardzo sztuczne wydaje się wyimaginowanie, iż dawny chłopak tejże ajummy wiąże się potem z matką jej kochanka. Szczyt absurdu pojawił się, kiedy lekarz Na Ban Seok, przystawiający się najpierw do reporterki Shin Young, decyduje się związać z jej nową przyjaciółką - tłumaczką Jung Da Jung. I weź tu człowieku nie zwariuj z tymi wszystkimi pięciokątami miłosnymi...

Nie powiem, że The Woman Who Still Wants to Marry jest złą dramą, o nie! Wręcz żałuję, że serial przemknął cicho w 2010 roku (chociaż zdecydowanie mnie to dziwi, bo w tym samym czasie KBS emitował Chuno), bo pomimo zagmatwania kto jest z kim w związku, oglądałam ten serial z zapartym tchem. Jak już wspomniałam, nie wiem, czy reżyser chciał przekazać społeczeństwu jakąś konkretną myśl dotyczącą szczęścia w miłości po trzydziestce, ale miło patrzyło się, że główna bohaterka dramy nie jest uczennicą szkoły średniej czy studentką. Postać Lee Shin Young odbieram bardzo pozytywnie, bo Park Jin Hee nie udawała młodszej niż zakładał scenariusz, z drugiej strony jej bohaterka nie zachowywała się też jak nawiedzona ajumma, wrzeszcząca na wszystkich. Kim Kibum udowodnił swój talent aktorski, ale trzeba też wziąć pod uwagę, że nie miał trudnej roli, bo wcielił się w studenta, który wiekiem odpowiadał wiekowi aktora. Zarówno Park Ji Hee i Kim Kibum zagrali postacie, które wiekiem podobne były do nich samych i to traktuję za wielki plus, bo obsada The Woman Who Still Wants to Marry jest naprawdę dobra. 

Denerwowała mnie troszkę para doktora No Ban Seoka i Jung Da Jung, ale tylko dlatego, że czasami zachowywali się raczej jak dwudziestolatkowie niż osoby po trzydziestce. Zresztą Uhm Ji Won od początku grała w ten sam sposób, zachowując się raczej, jak nieco po dwudziestce, więc to można jej wybaczyć zwłaszcza, że jej postać charakteryzowała się silnym pragnieniem wyjścia za mąż, więc można powiedzieć, że Jung Da Jung musiała zachowywać się tak, by przyciągnąć jak najwięcej mężczyzn. Logiczne wydaje się być, iż to zamiar scenarzysty i reżysera, ale postaci Jung Da Jung po prostu polubić nie mogę.

The Woman Who Still Wants to Marry to drama dla wytrwałych, którzy poradzą sobie z ciągłą zmianą nastrojów bohaterów i przygotują się na poważne komplikacje w relacjach postaci. Podobało mi się jednak to, że powyższy serial charakteryzował się dojrzałością, mimo ewidentnych przesłodkich elementów. 

Moja ocena
8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)