niedziela, 18 sierpnia 2013

2. Hometown Legends - The Regrets of Bamboo Knife

Gatunek: Thriller
Kraj: Korea Południowa
Rok produkcji: 2009
Reżyser: Kim Jung Min
Na podstawie: Hometown Legends
Obsada: Jung Gyu Woon, Jo Yoon Hee, Kim Gab Soo, Kim Gyu Chul

The Regrets of Bamboo Knife jest drugim epizodem dziesięcioodcinkowej serii Hometown Legends, emitowanej w 2009 roku. Mottem przewodnim całej serii były duchy, przez co fabuła wszystkich odcinków jest z nimi ściśle związana. Z tego też powodu większość epizodów skategoryzowano jako horror z domieszką fantasy, chociaż według mnie większość tych odcinków horroru nie przypomina - niektóre zamiast straszenia śmieszą swoim wykonaniem, ale mimo wszystko uznaję Hometown Legends za ciekawą serię. Nie powtórzy ona sukcesu odcinków sprzed dwudziestu paru lat, niemniej fajnie, że coś takiego powstało, bo fabuła większości epizodów jest naprawdę interesująca. Sprawa wygląda gorzej z wykonaniem, ale na szczęście nie dotyczy to wszystkich dziesięciu części. Ogólnie odcinki same w sobie mogłyby służyć jako oddzielne, sześćdziesięciominutowe filmy, jednakże nie zapominajmy, że wszystkie oscylują wokół duchów, przez co należy patrzeć na ich pryzmat z punktu widzenia indywidualnego odcinka, jak i całej serii. Na moim blogu pojawi się recenzja każdego epizodu, bo te sześćdziesięciominutowe odcinki w pewien sposób mnie zaintrygowały

Przebywający na wyspie Bamboo Knife (pozwolę sobie zachować angielskie tłumaczenie, bo lepiej wpisuje się w klimat), nauczyciel Jung Yeo Rip (Kim Gab Soo) zostaje oskarżony o zdradę. On i mieszkańcy wyspy zostają zamordowani przez stacjonujących tam żołnierzy. Od tego czasu każda jednostka wojskowa, która osiadła na terenie wyspy, ginęła w dziwnych okolicznościach, przez co ziemia zyskała miano nawiedzonej.

Nam Sang Hyun (Jung Gyu Woon) znał zamordowanego mężczyznę osobiście. Kiedy nauczyciel zamieszkał na wyspie, podążyła za nim ukochana Sang Hyuna, Mi Hyang (Jo Yoon Hee).Wraz z niewielkim oddziałem mężczyzna zostaje wysłany, by zbadać sprawę tajemniczych zniknięć i jednocześnie sprawdzić, czy jego narzeczona również została zamordowana. Tuż po przybyciu na miejsce żołnierze zachowują się inaczej niż dotychczas, a oprócz tego atmosfera na wyspie jest ciężka i nieprzyjemna. Sytuacja komplikuje się, kiedy członkowie wyprawy znikają, a następnie zostają odnalezieni martwi.


*

 Nie jestem w stanie powiedzieć, czy The Regrets of Bamboo Knife jest najlepszą częścią całej serii Hometown Legends, ale zdecydowanie przebija pierwszy odcinek. W porównaniu do Blood Ghost, The Regrets of Bamboo Knife można określić mianem nastrojowego thrillera niż okrojonego horroru, którym jest Blood Ghost. Drugi odcinek serii jest zdecydowanie bardziej klimatyczny niż pierwszy i tym samym bardziej przyciągający.


Powiedziałabym, że to klimat jest największą zaletą tego epizodu, ale to nie do końca jest prawda. Bowiem fabuła odcinka też ma tutaj wiele do gadania. Cały przebieg akcji został zaplanowany w taki sposób, że nic nie odstawało od reszty, nawet retrospekcje Sang Hyuna, które niekiedy różniły się od reszty kolorytem zdjęć. Podoba mi się też, że wszystko miało swoje miejsce - tajemnica wyspy odkrywana była powoli, jednocześnie w tym samym tempie poznawaliśmy, o co chodziło ze zdradą nauczyciela i kto tak naprawdę był odpowiedzialny za jego śmierć. 

Wszystko brzmi kolorowo, ale główną wadą tego epizodu są aktorzy. Bohaterowie wykreowani przez Moon Eun Jung nie do końca zostali odwzorowani w odpowiedni sposób, przynajmniej takie jest moje odczucie. Kiedy mówimy o Jo Yoon Hee, która wcieliła się w postać Mi Hyang, ten argument nie do końca ma swoje pokrycie, bowiem tę bohaterkę, jak i aktorkę uznaję za wielką zaletę tego odcinka. Joo Yoon Hee doskonale wcieliła się w rolę ukochanej Sang Hyuna i spodobała mi się do takiego stopnia, że mam ochotę obejrzeć wszystkie dramy z jej udziałem. Tego samego nie można powiedzieć o samym Jung Gyu Woonie, który denerwował mnie swoją grą. Odnosiłam wrażenie, jakby jego
bohater za mało skupił się na poszukiwaniu Mi Hyuang. Mimo, że to był główny cel jego wyprawy,  sam Sang Hyun skupił się bardziej na całej sytuacji wyspy – potencjalnej obecności duchów, czy chociażby postaci Seoka, młodego chłopca, który był jedynym z ocalałych.

 Muszę też przyznać, że spoglądałam na grę aktorską z przymrużeniem oka, bo wciągnęła mnie ta atmosfera wiecznego zagrożenia, która towarzyszyła bohaterom, od kiedy postawili stopę na nawiedzonej ziemi. Mój entuzjazm rósł wraz z końcem filmu, co uznaję za bardzo dobry znak, bowiem zawsze kiedy oglądałam inne thrillery koreańskie odgadnięcie zagadki nie było trudne i łatwo można było domyśleć się, co kryje w sobie mózg scenarzystów. W tym wypadku tak nie było, chociaż od samego początku wiadomo, że wyspa musi być nawiedzona i odpowiedzialne jest za to wojsko. Drugą stroną medalu było to, że odgadniecie, kto konkretnie pomordował mieszkańców wyspy leżało już poza zasięgiem mojego mózgu, ale zakończenie ukazało, że same wydarzenia układały się w logiczną całość.

  Poza grą aktorską Jung Gyu Woona (nie lubię, tego aktora, wręcz mnie denerwował w tej dramie) nie do końca spodobały mi się  zdjęcia. Ilekroć bohaterowie znajdowali się w lesie, zdjęcia stawały się nieco ciemne i mroczne, ale poza tym utrzymywały ten sam poziom. Niekiedy w tle pojawiała się mgiełka, mająca zwiastować obecność duchów, ale prawdę mówiąc nie odniosłam wrażenia, by te sceny jakoś różniły się od innych. Ważne jest jednak to, że mimo w miarę równego oświetlenia odcinek pozostał jednakowy w przypadku klimatu. Za to wielki plus.

  Będę miło wspominać The Regrets of Bamboo Knife  głównie ze względu na scenariusz oraz odpowiedni klimat. Nie mogę doczekać się kolejnego epizodu, który został napisany przez tę samą osobę, co recenzowany powyżej odcinek. Jeżeli zostanie zachowany w tym samym stylu, to ja się jak najbardziej piszę. 

Moja ocena
8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)