niedziela, 11 sierpnia 2013

Don't Cry, Mommy

Gatunek: Dramat, thriller
Kraj: Korea Południowa
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Kim Yong Han
Długość: 92 min.
Obsada: Yoo Sun, Nam Bo Ra, Shin Dongho, Yu Oh Seong, Kwong Hyun Sang

Zanotowałam sobie Don’t Cry, Mommy, jako film, który musi zostać przeze mnie obejrzany głównie z powodu wątków psychologicznych, jakie z pewnością mogłyby się pojawić. Oczywiście do tego dochodziły też inne kwestie – tematyka gwałtów na uczniach szkół, jednostki, którym wszystko uchodzi płazem oraz obecność Dongho z U-Kiss. Chciałam przekonać się, czy idol popowej grupy poradzi sobie z rolą w nieco ciężkim filmie, bowiem Don’t Cry, Mommy jest dramatem. A według mnie trzeba posiadać naprawdę ogromne umiejętności, by przejrzyście zagrać konkretną postać w filmie dramatycznym.

                Yoo Lim (Wang Yoo Sun) jest rozwódką, samodzielnie wychowującą nastoletnią córkę Eun Ah (Nam Bo Ra). Dziewczyna przenosi się do nowej szkoły, gdzie zakochuje się w koledze z klasy, Jo Hanie (Shin Dongho). Pewnego dnia Eun Ah otrzymuje wiadomość od chłopaka, by spotkała się z nim wieczorem. Na miejscu zostaje zgwałcona przez jego znajomych a to zdarzenie nagrywa jeden z chłopców. Kiedy winni nie ponoszą odpowiedzialności za czyny, które wyrządzili nastolatce, Eun Ah popełnia samobójstwo, a jej matka decyduje się odnaleźć sprawiedliwość. Kiedy zwykłe metody nie przynoszą rezultatu, wściekła i wyczerpana kobieta powoli przeradza się w desperatkę, nie przejmując się, czy to, jak postępuje względem winnych chłopców jest zgodne z prawem.
*
                Powiedziałabym, że z jednej strony Don’t Cry, Mommy spełniło moje oczekiwania, ale z drugiej byłam troszkę zawiedziona. Bardzo podoba mi się fakt, iż film nakręcono z powodu wzrastającej przestępczości na tle seksualnym, kiedy dochodzi do gwałtów na osobach nieletnich w Korei i był swego rodzaju apelem do władz, by prawo stanęło wreszcie po stronie pokrzywdzonych, a nie winnych. Drugą stroną medalu jest to, że spodziewałam się po tym filmie psychologii – rozważań bohaterki, momentów wspomnień Yoo Lim z Eun Ah, albo nawet wyjaśnień, dlaczego na sam koniec filmu tytułowa Mommy łaziła i straszyła tym, którzy skrzywdzili jej córkę. Teoretycznie jej zachowanie da się wyjaśnić, bo straciła dziecko i żaden sąd nie chciał jej pomóc, więc sięgnęła po ostateczne rozwiązanie, jednakże to wszystko działo się tak szybko, że nie potrafiłam zauważyć zmiany w tej kobiecie. Jednego dnia biegła do sądu, by walczyć o sprawiedliwość, a następnego latała z nożem, by krzywdzić tych, którzy zgwałcili Eun Ah, a między tymi dwoma wydarzeniami występowały momenty wielkiego płaczu. Wydaję mi się, iż jest to kwestią scenariusza aniżeli gry aktorskiej Yoo Sun, bo tak naprawdę ta aktorka doskonale zagrała zrozpaczoną matkę.

                Reszta obsady nie jest już tak zachęcająca, niemniej nie było tak źle. Nam Bo Ra miała krótką, ale trudną rolę i według mnie doskonale sobie poradziła, bo prawdę mówiąc zmienić się z radosnej, uśmiechniętej dziewczynki w przyszłą samobójczynię nie jest łatwo. Dongho natomiast nie dostał trudnej roli. Na samym początku Jo Han był zimny, więc nietrudno było się w niego wcielić. Potem, kiedy Yoo Lim groziła mu śmiercią, ta postać ewoluowała i – niestety – muszę powiedzieć, że tutaj Dongho niekoniecznie się sprawdził.  

Na początku Don’t Cry, Mommy wywarło na mnie olbrzymie wrażenie – odpowiednia muzyka, ciągle płacząca Yoo Lim, cierpiące dziecko oraz brak zrozumienia matki przez innych, stworzył unikatowy klimat tego filmu. Potem, kiedy Yoo Lim biegała po mieście z nożem ten klimat gdzieś zniknął i nie pojawił się już do samego końca. Teraz, kiedy co nieco ochłonęłam, doszłam do wniosku, że reżyser miał naprawdę fajny pomysł na film, ale mimo wszystko nie potrafię ocenić siły jego przekazu. Czegoś mu brakuje – może to kwestia wspomnianego braku psychologicznych rozważań, albo nadmierne użycie dramaturgii i idących razem z tym wyolbrzymień? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy podejdzie do tego filmu w inny sposób.Podobało mi się to, jak zróżnicowano zdjęcia – jasne dla przyjemnych scen z życia Yoo Lim oraz nieco przygaszone, a czasami wręcz ciemne i mroczne, by ukazać ten najciemniejszy okres. 

                Troszkę się rozczarowałam, bo spodziewałam się psychologicznego wyjaśnienia zachowania Yoo Lim, ale koniec końców Don’t Cry, Mommy będę wspominać na tyle miło, na ile pozwala mi na to tematyka filmu. Moja ocena
6/10

1 komentarz:

  1. filmu nie oglądałam, ale po Twojej recenzji na pewno się skuszę :). Jak obejrzę to uzupełnię mój komentarz.

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)