czwartek, 8 sierpnia 2013

AOA Black - Moya

Lista utworów:
1. Moya
2. Without You
3. Moya (inst.)
4. Without You (inst.)
Premiera: 26.07.2013

Początkowo w ogóle nie interesowałam się plotkami o powrocie, a raczej debiucie subgrupy AOA, bo poprzedni mini album zespołu był po prostu nudny, a promowana piosenka muzyczną powtórką debiutanckiego Elvis’a, tyle że z większą dawką aegyo. Polubiłam jednak AOA nie jako zespół, a poszczególne postacie, wobec czego zdecydowałam się przesłuchać MOYA. I chciałabym tutaj dać upust swojej frustracji. Zacznijmy od tego, że ten single album stworzony został przez subgrupę AOA, a mimo wszystko uznaje się go w oficjalnej dyskografii, jako twór całego zespołu. Co więcej, sam album posiada tylko dwie piosenki – pseudo wakacyjną tytułową Moya oraz pseudo balladowe coś o wdzięcznej nazwie Without You. O wersjach instrumentalnych wspominać nie będę.

                Zacznijmy od tego, że mając na uwadze nazwę podgrupy spodziewałam się czegoś nowego, świeżego i mrocznego. Tak jak After School podzielone na Red oraz Blue, gdzie obie grupy podobno prezentują inny styl, myślałam, że AOA Black  zaserwuje nam coś mrocznego, albo przynajmniejn dojrzałego. Okazało się być jednak inaczej, bo jedyna dojrzałość, na jaką mogę liczyć, objawia się w ewentualnym tekście. Moya jest po prostu nie w moim stylu. Nie mogę zrozumieć dlaczego w piosence subgrupy składającej się z pięciu członkiń słychać tylko dwie, w porywach trzy. Mina posiada tylko jedną angielska wstawkę, a Youkyung w ogóle nie słychać, chociaż to można jeszcze zrozumieć, bo nie śpiewała w Elvisie ani Wanna Be, skupiając się na instrumentach. Doceniam to, że Moya mogła zostać stworzona przez członkinie tej podgrupy, a także fajny koncept podczas performancu, ale nie mogę tej piosenki polubić. Brakuje mi czegoś charakterystycznego w podkładzie, jakiegoś „bum”, albo elektronicznej wstawki, bo tak jest sucho i pusto, z nadmierną ilością aegyo i nudnym podkładem.


                Miałam wrażenie, że Without You będzie albo balladą, albo czymś związanym z pościelowym popem, może nieznacznie naznaczonym R&B i już sama ta myśl mnie przerażała, bo naprawdę nie wyobrażam sobie AOA  w tym stylu, nie ważne, czy mówimy o podgrupie, czy całym zespole. Without You  jest bardziej dojrzałe niż Moya, ma naprawdę przyjemny podkład i wpisuje się do kategorii lekko pościelowego popu, a z drugiej strony wysoki wokal oraz gitara przy refrenie, podnoszącą nieco tonację, nie do końca pozwala przypisać ten utwór do tego gatunku. Denerwujące jest to, że jedyną osobą, którą słychać, jest Choa, chociaż w tym momencie nie będę na to aż tak narzekać, bo – jako główny wokal AOA – spisała się tutaj znakomicie. O wiele bardziej podoba mi się Without Yoy niż Moya. Nie chodzi o sam fakt dojrzałości, ale ta piosenka lepiej pasuje do samego tytułu podgrupy, nie wspominając już o tytule płyty oraz zdjęciach promocyjnych. Co zaś się tyczy wersji instrumentalnych, pozwólcie, że te sobie pominę (jak zwykle zresztą...) 

                Nie wiem, co mam myśleć o AOA. Naprawdę lubię ten zespół, bo posiadają fajny, niezużyty do tej pory koncept, są utalentowane jednocześnie nie tworzą karykatur z samych siebie. Z drugiej jednak strony kompletnie nie podoba mi się to, że ich utwory są po prostu nudne, utrzymane w tym samym stylu i coraz mniej przypadają mi do gustu. Nic nie poradzę, że każda grupa z cudownym startem musi skupić się na aegyo, a AOA powoli przechodzą w tę stronę. Elvis był kultowy, Wanna Be nudne, a Moya po prostu nie w moim stylu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)