wtorek, 1 stycznia 2013

S4 - Sexy, Sweet, Smart & Sentimental

Lista utworów:
1. She Is My Girl
2. Driving Me Crazy
3. She Is My Girl (wersja angielska)
4. Driving Me Crazy (wersja angielska)
5. She is My Girl (inst.)
6. Driving Me Crazy (inst.)
Premiera: 31 październik 2012
Wytwórnia: YS Media Entertainment, Korean Rainbow Bridge Agency

Przerażający jest trochę fakt, że Hallyu wave nie polega tylko na popularności koreańskich gwiazd i aktorów poza Koreą. „Eksportowanie” celebrytów, dram oraz filmów to jedno, ale rozprzestrzenianie stylu k-pop’u na inne kraje to już bardziej poważna sprawa. Bo po dłuższym przesłuchaniu Sexy, Sweet, Smart & Sentimental człowieka nachodzi refleksja, że „gdzieś już to słyszał”, tyle że w innym języku. Bo, jakby się przyczepić, ta właśnie płyta to taki  koreański pop, skierowany w stronę Indonezji. Różnicą między oczywistym k-popem jest fakt, że S4 śpiewają po indonezyjsku oraz angielsku. W sumie cały projekt S4 jest dość specyficzny, bo grupę wyprodukowano we współpracy z Korean Rainbow Bridge Agency. Miłym zaskoczeniem okazał się dla mnie fakt, że potrafią mówić po koreańsku.


Wiecie, naprawdę nie przepadam, kiedy zagraniczny artyści śpiewają po angielsku. Osobiście mam wtedy wrażenie, jakby piosenka traciła swoją magiczność, może dlatego, że rozumiem, co śpiewają? I tutaj właśnie pojawia się pytanie, dlaczego my - Europejczycy - w ogóle słuchamy k-popu? Bo włącza nam się fangirl, kochamy Azjatów, czy po prostu słuchamy i nic nie rozumiemy?

Dobra, odbiegłam trochę od tematu. Nie będę wdawać się w szczególiki i przyznam, że pierwszy raz cieszę się, kiedy na płycie pojawiła się piosenka w wersji angielskiej. Co prawda, w przypadku S4 ograniczyłabym się tylko do wersji angielskiej w przypadku utworu promowanego, ale jeśli wytwórnia chciała iść po całości (bo mam stuprocentową pewność, że to wytwórnia, a nie artyści, pociągała za sznureczki produkcji) to niech sobie idzie. Ja naprawdę podziękuję, bo rozumiem, o co w tych piosenkach chodzi i nie muszę szukać tłumaczeń.

Wiem, że zawsze narzekam na Hyunę, ale teraz chciałabym oczyścić nieco jej wizerunek na moim blogu. To właśnie dzięki niej sięgnęłam po tę płytę. Gdyby nie ona, to kompletnie zignorowałabym S4, czego teraz sobie nie wyobrażam. Bo naprawdę ten zespół polubiłam.

Za produkcję She Is My Girl odpowiada znany koreański kompozytor, Kim Do Hoon, więc nie dziwi mnie, w jakim stylu utrzymano tę piosenkę. Jest elektrycznie, szybko, krzykliwie, popowo i w koreańskim stylu. Oczywiście, miejsce na wyrwę taneczną także zostawiono, jednakże zadziwia mnie fakt zakończenia piosenki właśnie w tym stylu. Rozczarował mnie jedynie fakt Hyuny, którą – widocznie po fenomenie Gangam – zdecydowano się zaangażować do produkcji. Skoro  piosenka chełpi się featuringiem, to ja byłabym wdzięczna, by chociaż ujrzeć ją w teledysku, a nie inną Azjatkę, którą na siłę starano się w Hyunę przemienić. Driving Me Crazy kojarzy mi się ze stylem U-Kiss z czasu Neverland. Owszem, piosenka robi wrażenie, ale She Is My Girl jest po prostu bardziej mocne i charyzmatyczne, by móc zostać przebitym przez niepromowany utwór.  


Oczywiście, na wzór koreańskich płyt, muszą znaleźć się też wersje instrumentalne, by móc ochrzcić go mianem „mini albumu”, albo ewentualnie „extended play”. I tak na Sexy, Sweet, Smart & Sentimental mamy tylko dwa utwory w trzech różnych wersjach… Stawiam, że większość wybierze angielską...

Zdążyłam polubić ten zespół, nawet jeśli S4 zdecydowanie pozują na koreańskie zespoły (ale nie dziwmy się temu… To po prostu skutek Hallyu wave). Chociaż i tak jestem pozytywnie zaskoczona faktem, iż S4 posiada trzy naprawdę dobre wokale i kogoś z rodzaju rapera/wokalu drugiej kategorii/ visuala (który zdecydowanie jest moim ulubieńcem…). Nie ma niepotrzebnych ludzi, których potem można wcisnąć do dram, programów rozrywkowych i innych takich dupereli. Całe szczęście, że tego Hallyu jest nie przetransportowało do kultury....

No nie powiem, ciekawie zapowiada się ten rok... Tak przy okazji, Szczęśliwego Nowego Roku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)