niedziela, 23 grudnia 2012

Sophie's Revenge

Gatunek: Komedia romantyczna
Kraj: Chiny, Korea
Rok produkcji: 2009
Reżyseria: Eva Jin
Długość: 108 min.
Na podstawie:
Obsada: Zhang Ziyi, Peter Ho, Fan Bingbing, So Ji Sub, Ruby Lin

Kiedy już wreszcie ogarnęłam, który aktor pochodzi z Chin, a który z Korei i zaczęłam wgłębiać się w procesy dystrybucyjne, doszłam do wniosku, że pierwsze wrażenie zawsze przekłada się na odbiór, nieważne jak bardzo staramy się temu zaprzeczyć. Przed obejrzeniem tego tytułu miałam mieszane odczucia, natomiast teraz, kiedy staram się sklecić jaką porządną recenzję, dochodzę do wniosku, że jestem rozdarta. Z jednej strony Sophie's Revenge to przyjemna komedia romantyczna, ale pierwsze wrażenie nadal zobowiązuje. Nie potrafię dokładnie sprecyzować moich odczuć i nie wiem, czy mogłabym ten film polecić, czy też radzić, by uciekać gdzie pieprz rośnie.

Sophie (Zhang Ziyi) oraz jej chłopak, Jeff (So Ji Sub) tworzą szczęśliwą parę od ponad dwóch lat. Kiedy Jeff oświadcza się dziewczynie, ta jest przekonana, że stabilizacja będzie trwała już na zawsze. Niestety, życie nie jest kolorowe, bowiem pewnego dnia, podczas pracy w szpitalu, Jeff spotyka słynną gwiazdę filmową, Joannę (Fan Bingbing), przez co zrywa ze swoją narzeczoną. Zrozpaczona Sophie ukrywa się w zaciszu domowym, wyjawiając o zerwaniu swoim dwóm przyjaciółkom - Lily (Yao Chen) oraz Lucy (Ruby Lin). Decyduje się odzyskać Jeffa tak szybko jak jest to możliwe, by jej matka - skrupulatnie planująca wesele - nie dowiedziała się o zerwaniu.

Kilka dni później, będąc na przyjęciu bożonarodzeniowym, upija się i wpada na fotografa Gordona (Peter Ho). Przez przypadek zauważa zdjęcie, na którym ów mężczyzna obejmuje się z Joanną i dochodzi do błędnego wniosku, że ta dwójka była wcześniej kochankami. Decyduje się zawrzeć z nim umowę, a Gordon uprzejmie się zgadza. Razem tworzą plan, który ma na celu rozbicie związku Jeffa i Joanny, tylko że to jakoś nie skutkuje...
*
Wielokrotnie nawiedzało mnie odczucie, że Sophie's Revenge opiera swoją popularność nie na fabule, ale sile nazwiska. Zhang Ziyi to czołówka chińskiego China, uznawana przez Amerykanów za jedną z najbardziej znaczących chińskich aktorek, a Peter Ho zjednał sobie dużą ilość fanów, kiedy nagle zmienił strategię i oprócz modelingu zaczął udzielać się piosenkarstwie oraz aktorstwie.  

Niewielu jednak dostrzega, że poza wielokrotnym darciem Zhang Ziyi oraz niekiedy przesłodką grą Petera Ho, która całkowicie nie pasowała mi do jego wyglądu chińskiego maczo, Sophie's Revenge to także cudowna kreacja Yao Chen, Ruby Lin oraz Fan Bingbing. Ta ostatnia wybija się z rolą  jędzowatej Joanny, ale dwie pierwsze pojawiają się epizodycznie, tylko jako przyjaciółki Sophie. Szkoda, bo ich wątek można by dodać do fabuły filmu, zwłaszcza, że obie prezentują kontrast między sobą oraz Sophie. Do innych bohaterów zalicza się także wspomniany wcześniej Jeff, w którego wcielił się koreański aktor, So Ji Sub. Och, ileż ja się nacierpiałam, patrząc na tę buźkę oraz zachowanie postaci! Nie mam nic do aktora, ale jeśli chodzi postać, to denerwowało mnie w nim praktycznie wszystko, począwszy od charakteru, na mimice kończąc. 

Zhang Ziyi, którą niektórzy kojarzą z Wyznania Gejszy, kompletnie mnie zaskoczyła. Do tej pory nie potrafiłam zrozumieć jej fenomenu; była dla mnie jedną z niszowych chińskich aktorek, której prasa (niesłusznie) przyznała tytuł wielkiej gwiazdki azjatyckiej. Poniekąd na moją opinię wpłynęły Wyznania Gejszy (kto zatrudnia chińskie aktorki do amerykańskiego filmu, traktującego o japońskich gejszach w Japonii?) oraz niesprawiedliwe zamieszanie wokół Chinki. Tymczasem Sophie's Revenge w jakiś sposób otworzyło mi oczy. Zhang Ziyi  ukazała tę bardziej, jak i mniej przyjemną stronę tytułowej Sophie. Przyznaję, że były momenty, kiedy miałam wrażenie, jakby ktoś wsadził jej kij w dolną część ciała, bo poruszała się tak nieelastycznie i nieskoordynowanie, że aż przykro było patrzeć, a charakter Sophie nadal pozostanie dla mnie tajemnicą. Jednakże w pewien sposób  pojęłam wreszcie talent Zhang Ziyi, ale niekoniecznie zgadzam się z tym, że potrafi ona wcielić się w głupiutką bohaterkę w komedii romantycznej. Bo wspomnieć trzeba, że była to pierwsza rola tej aktorki w tego typu filmie. Jak już powiedziałam wcześniej Peter Ho to aktor, którego doceniam za talent, ale rola takiego słodkiego Gordona niespecjalnie mi podeszła. Ta dziecięca niewinność, widoczna w jego oczach i ten specyficzny błysk po prostu kłóci mi się z aktorem, którego poznałam w The Butterfly Lovers (dramie!). Dalej, Fan Bingbing, o której już się nieco wypowiedziałam, oraz So Ji Sub - moją opinię znajdziecie powyżej. 

Idźmy dalej i skupiając się na fabule, która wyjątkowo nie jest skomplikowana.Przyznam szczerze, że była to nawet miła odmiana po tych wszystkich łzawych koreańskich komediach romantycznych, zabarwionych z elementami, śmieszącymi koreańską publikę.

I chociaż nadal nie mogę pojąć niektórych elementów, będących - w zamierzeniu producenta - wyznacznikiem humoru, to podobał mi się sposób, w jaki Sophie - na co dzień normalna kobieta - zamieniała się w prawdziwe dziecko, starając się zemścić na swoim byłym oraz jego nowej dziewczynie. Nie za bardzo rozumiem jednak myśl, która przyświęcała reżyserowi, bo Sophie - mająca całkowicie zemścić się za swoje krzywdy - nagle decyduje powrócić do swojego byłego, a cały plan zmienia się z nękania na wzbudzenie współczucia i ponowne zakochanie. Jeżeli więc przetłumaczymy tytuł na: ,,zemsta Sophie" to jest on nieadekwatny do fabuły. 

Coś, co uderzyło mnie najbardziej, to przekaz wizualny oraz ogólna atmosfera, która w ogóle nie współgrała z fabułą, ale mimo wszystko widok pomieszczeń napawał mnie jakąś taką radością. Kolory były różne - począwszy od świątecznej czerwieni i żółci, aż po zgniłą zieleń i nieprzyjemny niebieski, który na zawsze kojarzyć mi się będzie z aż za nadto zobrazowaną nowoczesnością.

Powiedziałam, że film sprawia, że staję się rozdarta. Bowiem, mimo tych wszystkich zalet, które starałam się podkreślić, osobiście miałam olbrzymi problem, by zdecydować, czy ta produkcja zyskała moje uznanie, czy też wręcz przeciwnie. Pozostawię więc to pole bez odpowiedzi.


Moja ocena 
6,5/10

2 komentarze:

 1. Też zupełnie nie rozumiem fenomenu Zhang Ziyi,. Okej i może zagrała w kasowej amerykańskiej produkcji były Wyznania Gejszy [ i tylko Amerykanie potrafią być takimi ignorantami, żeby zatrudnić chińskie aktorki do odgrywania Japonek], ale to znaczy, że od razu jest jest jedną z najlepszych chińskich aktorek. Jest wiele innych, które by bardziej zasługiwały na ten tytuł.

  Film raczej nie jest jakiś górnolotny, ale może sobie obejrzę w najbliższym czasie. Po tych wszystkich dramach, których się ostatnio naoglądałam, trzeba mi czegoś prostego i nie koniecznie inteligentnego.

  OdpowiedzUsuń
 2. I know this web site presents quality depending articles and other data, is there
  any other web page which gives such things in quality?


  My web site - anti cellulite treatment

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)