czwartek, 15 listopada 2012

Teen Top - aRtisT

Lista utworów:
1. aRtisT (intro)
2. To You
3. Baby U
4. 흔들어놔
5. To You (Remix)
6. To You (inst.)
Premiera: 30 Maj 2012
Wytwórnia: T.O.P Media

Jako że jest to pierwsza recenzja jakiegokolwiek dzieła Teen Top na tym blogu, to lekkie wprowadzenie jest wręcz niezbędne. Zawsze uważałam ten zespół za niezwykły w swojej kiczowatości, nieco tylko bardziej oryginalny niż Boyfriend. Różnica między tymi grupami polega tylko na tym, że Boyfriend co chwila tworzą coś z podgatunku kiczu (wyjątkiem jest najnowszy Janus), natomiast apogeum kiczu w wykonaniu Teen Top osiągnęła najwyższy poziom) w Summer Special’ Be ma Girl, który ni stąd ni zowąd wydano w sierpniu. Proponowałabym, żeby nie wydali już czegoś w tym stylu, bowiem zdecydowanie od nich ucieknę. A szkoda by było, bowiem aRtisT sprawiło, że naprawdę polubiłam ten zespół i po prostu nie przeboleję jeśli stworzą coś w rodzaju wyżej wymienionego okazu kiczu.

Na początku trochę pojęczę, żeby potem móc płynnie przejść do wychwalania. Przede wszystkim przy omawianiu aRtisT trzeba napomknąć, że płyta zawiera tylko trzy utwory, które warte są uwagi. Intro nie wliczam tak jak robię to w przypadku każdego zespołu (wyjątkiem jest B.A.P z Warrior, Power oraz Stop It), a dwa ostatnie utwory, to wersje instrumentalne oraz remix piosenki głównej – To You. Kompletnie mi się to nie podoba, biorąc pod uwagę fakt, że ten remix to tragedia, a sama melodia jakoś niczego do tej płyty nie wnosi. Śmieszy mnie to, że – chcąc zapełnić dodatkowe minuty na albumie – wytwórnie dodają wersje instrumentalne. Ja się pytam, po co mi to jest potrzebne? Karaoke śpiewać nie będę, przepraszam…

Dobra, wyżaliłam się, więc teraz mogę przejść do recenzji. aRtisT jako intro nie powala, ale też i nie przynudza. Podoba mi się pianino z początku utworu.  Baby U brzmi bardzo podobnie do To You, ale zdecydowanie brakuje tutaj czegoś takiego, co przekonałoby mnie do tego utworu. Rap kompletnie mi tu  nie pasuje – głos idzie inną ścieżką ani melodia, w dodatku jest za bardzo wyciszony. Niemniej  nie odrzucam tej piosenki, tylko odstawiam na sam koniec. Shake It podoba mi się już bardziej, chociaż – podobnie jak w Baby U – rap jest po prostu śmieszny. Teen Top jakoś kompletnie nie mają do tego ludzi (podobnie jak Boyfriend, ale to już druga strona medalu). Nie przeczę jednak, że „Teen Top we never ever gonna stop, Teen Top we make it hahahahaha” brzmi bardzo oryginalnie i o dziwo wkomponowuje się w całość piosenki. Trudno jest przyczepić jeden gatunek do tego utworu, bo łączy w sobie coś z pogranicza typowego popu, ale i ballady.

Teraz przyszedł czas na wisienkę z tortu, czyli utwór drugi, jednocześnie promowany, zwany To You. Jestem tą piosenką kompletnie zaskoczona (oczywiście w pozytywnym stopniu) i do tej pory uznaję ją za jeden z najlepszych utworów, który został przez Teen Top wypromowany. Podoba mi się pomysł z tymi siedziskami, denerwuje natomiast fakt, że przez cały czas – nieważne czy w solówce czy refrenie – słychać Niela (nie wiem czy też macie takie wrażenie, ale ja zawsze mylę go z Taeminem z SHINee). Remix To You to jedna wielka tragedia, w której niekiedy melodia nie idzie w parze z wokalem (refren!). Nie trzeba mówić, że utwory, gdzie głos i muzyka są ze sobą niekompatybilne nie zaskarbią sobie mojej uwagi, prawda? Z kolei o wersji instrumentalnej już się wypowiedziałam. Kiedy zechcę pośpiewać sobie karaoke to tego typu utwory z pewnością się przydadzą, ale to uczucie pojawia się we mnie wyjątkowo rzadko, żeby nie użyć słowa „nigdy”.


Podsumuję teraz krótko cały mój powyższy wywód. Nie uważam Teen Top za mega zdolnych, ale mają przyjemne głosy a i ich charakter wydaje się być przystępny. Niestety, tak jak w przypadku U-Kiss, ich muzyka nie zawsze idzie w parze z wokalem (nie mówię już nawet o To You remix, tylko o niektórych partiach Baby U) i bardzo często odwołują się do zbyt dużej ilości kiczu (Summer Special’ Be ma Girl – utwory, których premierę zapowiada się dwa tygodnie przed wypuszczeniem teledysku, tak jak w przypadku S.S’BmG, nigdy nie zaskarbią sobie mojej miłości)!


3 komentarze:

 1. Kochana, zawsze jestem w szoku jak wiele wiesz o tych wszystkich zespołach. Poza tym co mnie bardzo intryguje to to, jak dokładnie i uważnie słuchasz tych piosenek, aby napisać recenzje. Miło się czyta nawet jak się nie przepada za daną nutką. :)

  U mnie nowość.

  OdpowiedzUsuń
 2. "To you" to naprawdę dobry utwór. Zarówno sama piosenka, jak i teledysk pokazują, że Teen Top dorastają i są w stanie stworzyć już coś, gdzie pokażą, że są mężczyznami, a nie dziećmi. Bardzo pozytywna przemiana. Niemniej jednak już wiem, co miałaś na myśli pisząc, że melodia nie zawsze zgrywa się ze słowami. To rzeczywiście słychać.
  Fajniutki szablonik ;-) Dobrze, że jest jeszcze miejsce,"gdzie mogę oglądać twoje prace ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej :) Dziękuję bardzo. Starałam się dopasować coś pod zimę, a sesja UEE bardzo mi się spodobała, więc... Czemu by nie zrobić z nią szablonu ^^ ?

   Czekam na nowość od Teen Top. BO aRtisT, jakkolwiek przyjemne, już mi się znudziło :)

   Usuń

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)