niedziela, 2 września 2012

AOA - Angel's Story


Lista utworów
1. ELVIS
2. Love is only you
3. Temptation
4. ELVIS (wersja muzyczna)
Premiera: 30 lipiec 2012
Wytwórnia: FNC Music
Gatunek: Dance pop,  R&B

Jedną z charakterystycznych cech kpop’u jest to, że artyści bardzo rzadko sami piszą piosenki, a tym samym są zaangażowani w tworzeniu muzyki. Oczywiście są osobistości, które łamią tę normę i AOA (czyli Ace of Angels) z pewnością do nich należą. Ogólnie, FNC Music to wytwórnia, która skłania się bardziej ku amerykańskiemu popowi aniżeli typowej odmianie z Korei, kiedy to – jak już wspomniałam – artysta dostaje gotową piosenkę do zaśpiewania. Wytwórni z nazwy się nie kojarzy, ale CN. Blue czy też F.T Island już raczej tak. Oba zespoły również pochodzą z FNC Music, a lider jednego z nich uczestniczył przy tworzeniu tej płyty.

Kiedy tylko ujrzałam teasery, zespół od razu skojarzył mi się z SNSD. Takie już moje szczęście w nieszczęściu, że we wszystkich girlbandach, których członkinie ubrane są tak samo, a zasada „magii długich nóg” jest szczególnie zachowana, dopatruję się SNSD. Jakże mylne są jednak nasze pierwsze wrażenia! AOA, mimo że są dopiero debiutantkami, od razu mnie do siebie przyciągnęły i naprawdę nie mam im za złe, że wypromowano je w taki sposób. Mówię tutaj oczywiście o outlooku w teledysku, bo kiedy chodzi o występy… Słowami nie da się tego opisać. Olbrzymia energia, charyzma i sam fakt, że potrafią grać na instrumentach, zdecydowanie promuje te dziewczyny. Zespół składający się z ośmiu „aniołków” jest słodki, ale tylko jeśli chodzi o wygląd. A piosenki?

ELVIS mnie zauroczyło, chociaż teledysk uważam za przesadzony. Niemniej bardzo podoba mi się ta piosenka, bo równoważy esencję zespołu – słodki wygląd, taniec oraz mocne, R&B’owskie brzmienie utworu z dodatkiem znośnego rapu oraz w miarę wysokiego wokalu. Ta trąbka w tle to majstersztyk! Ja się pytam skąd FNC Music bierze takich ludzi? Najpierw CN.Blue potem F.T Island, a teraz AOA. Chryste, jestem nimi tak oczarowana, że nie mogę sklecić jakiejkolwiek poprawnej wypowiedzi. Mój szacunek do tych dziewcząt wzrasta z chwilą, kiedy dowiedziałam się, że przynajmniej w połowie odpowiedzialne były za stworzenie muzyki. Ciekawym jest fakt, że w teledysku tańczy siedem dziewczyn, podczas kiedy zespół liczy sobie osiem członkiń. 

Okazuje się, że debiut jakiegokolwiek girlbandu nie jest możliwy bez większej historyjki z przesłaniem. I tak wszystkie dziewczęta to aniołki, które przybyły na ziemię bo zakochały się w ludzkiej muzyce, a jedna z nich -You Kyoung - jest półaniołem, wobec czego nie może wykonywać typowo "ludzkiej" pracy jaką jest... taniec w synchronie! Nie usłyszy się jej jako wokal (chyba że sporadycznie w refrenie), jest natomiast odpowiedzialna za grę na perkusji. Dołączam wideo z debiutu AOA, gdzie doskonale widać, co mam na myśli.


Lubię tę piosenkę, bo oparta jest na brzmieniach w miarę naturalnych. Zero autotune’u i widocznej elektroniki. Shin Ji Min, ta która rapuje jak szalona, ma bardzo piskliwy głosik, ale to w sumie przemawia na korzyść piosenki. Dziwi mnie natomiast fakt, że w wideo upchnięto w sumie wszystko: charakterystykę FNC Media, czyli pokazanie artystów, którzy grają na instrumentach oraz coś, co girlbandy muszą wykonać - seksownie słodki taniec na szpilkach. 


Powiem szczerze, że po Love is only you spodziewałam się czegoś więcej, ale najgorzej nie jest. Śpiew nie wydaje się być przesłodki, brzmi raczej naturalnie tak samo zresztą jak i tło muzyczne. Uważam jednak, że  niektóre głosy powinny być bardziej wyciszone – całość trzymałaby się wtedy większej kupy. Niemniej piosenka bardzo obiecująca i gdyby nie wokalne darcie to z pewnością bardzo by mi się spodobała. Ukłony w stronę Jung Yong Hwa (CN. Blue) za napisanie piosenki.

Temptation kocham ze względu na tło muzyczne. Jęki w tle niezbyt mnie przekonują, ale leniwy styl śpiewania bardzo mi się podoba. Zaskoczył mnie wokal - ten jest naprawdę dobry i przyjemnie się go słucha. Umieściłabym tę piosenkę tuż po ELVIS, ale przed Love is only you. Ogólnie, Temptation kojarzy mi się z After School oraz Flashback'iem. Różnica jest tylko taka, że dzieło AOA bardziej mnie interesuje. 

Okazuje się, że aniołki z AOA potrafią grać, co też pokazały na swoim debiucie w Music Bank. Osobiście uważam, że popis ten był ciekawy, ale odniosłam wrażenie, że tylko Seo You Kyoung naprawdę gra, podczas kiedy inne dziewczyny performują. Jest to jednak bez znaczenia, bowiem na płycie umieszczono wersję (numer czwarty), którą podobno same wykonują. Nie będę się tutaj sprzeczać, ale nie widzę większej różnicy między tym utworem, a numerem pierwszym. 

Lubię AOA. Są naturalne, a ich styl nie podchodzi pod słodycz, mimo że okładka Angel's Story może to sugerować. Ich muzyka to kawał dobrej roboty i od dzisiaj ELVIS będzie przeze mnie polecany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)