sobota, 25 sierpnia 2012

You're Beautiful


Gatunek: Komedia romantyczna, muzyczny
Kraj: Korea Południowa
Rok produkcji: 2009
Reżyseria: Hong Sung Chang
Długość: 16 epizodów
Obsada: Park Shin Hye, Jang Geun Suk, Jung Yong Hwa, Lee Hong Ki, UEE

Wytwórnia znanego koreańskiego zespołu, A.N.JELL nalega na dodanie nowego członka, gdyż głos głównego wokalu, Tae Kyunga (Jang Geun Suk) nie jest w najlepszym stanie. Wytypowany nastolatek, Go Mi Nam, nie może zjawić się na podpisanie kontraktu z powodu problemów ze wzrokiem. Jego menadżer, Ma Hoon Yi (Kim In Kwon), dowiaduje się, że chłopak ma siostrę bliźniaczkę, Go Mi Nyu (Park Shin Hye), która przebywa obecnie w klasztorze, chcąc w przyszłości zostać zakonnicą.  Rodzeństwo wychowało się w sierocińcu i w raz z czasem ich drogi znacznie się rozeszły. Menadżer prosi dziewczynę, by udawała brata przez trzy miesiące. Mi Nyu zgadza się na propozycję, bo chcę by brat miał udane życie. Oprócz tego ma też nadzieję, że będąc sławną odnajdzie swoich rodziców. Z drugiej jednak strony, czy przyszłej zakonnicy przystoi mieszkać w domu z trzema, młodymi mężczyznami?

*
You’re beautiful to bodajże piąta, jeśli nie czwarta, drama sióstr Hong, cenionych w Korei scenopisarek, które odpowiadają także za niezwykłe My girlfriend is a Gumiho, Delightfull girl Chun Hyang czy też Big, którego emisja skończyła się dosyć niedawno. Oglądałam powyższe produkcje, a także Fantasy Couple, więc śmiało mogę chyba powiedzieć, że każda z dram tych kobiet charakteryzuje się doskonałym pomysłem, przezabawnymi wydarzeniami i bohaterami, których po prostu nie da się nie lubić. Wyjątkiem od tej reguły jest chyba wspomniane Big, które nie podoba mi się z powodu głównej bohaterki jak i wydarzeń. Jest to jednak wyjątek, którego nie zamierzam recenzować, tak więc tę kwestię po prostu ominę. You’re beautiful było swojego czasu polecane na wszystkich możliwych forach związanych z dramami. Ja uległam opisom blogerów, którzy uparcie twierdzili, że serial po prostu wciąga, bo jest cholernie ciekawy. I chociaż w tym punkcie się nie zgodzę, to muszę przyznać, że ta drama stoi na wysokim poziomie, zresztą podobnie jest chyba ze wszystkimi serialami napisanymi przez siostry Hong.

You’re beautiful nie mogło się nie spodobać się młodzieży. Ta drama jest po prostu urocza, inaczej się tego nie da opisać. Nie oznacza to jednak, że dałabym jej maksimum. Są rzeczy, które tutaj niemiłosiernie mnie denerwowały i w dużej mierze przyczyniły się do mojej lekkiej niechęci w stosunku do całokształtu.

Oglądając większość dram można spokojnie wyłapać tzw. trendy, które czasami zmieniają się jak pory roku, a czasami uparcie trwają przez długi okres czasu. Na przykład dramy z 2012 roku obfitują w seriale pełne wydarzeń fantastycznych, w szczególności cofanie się w czasie. Rok 2009 to czas kiedy dramy rządziły się innym trendem, a wycieczki w czasie były w fazie kiełkującej. Ów trend, o którym mówię, to motyw często wykorzystywany w innych azjatyckich serialach, nie tylko koreańskich. Mowa tutaj o fabule, w której dziewczyna przebiera się za chłopaka i zachowuje jak typowy mężczyzna. You’re beautiful właśnie o tym traktuje.

Zaczynając jednak od początku – pomysł był i to nawet ciekawy. Ona – skromna i niewinna dziewczyna – wchodzi nagle w świat show biznesu, znacznie różnego od tego, w którym dotychczas egzystowała. Pierwsze odcinki były tak przyjemne, że nie sposób było oderwać od nich oczu. Zagubienie Go Mi Nyu w  świecie Mi Nam było naprawdę urocze, podobnie zresztą jak obojętność i późniejszy sarkazm Hwang Tae Kyung. Oglądanie specyficznie zabawnych elementów tej dramy sprawiało, że nie mogłam doczekać się kolejnych odcinków, tak że całość obejrzałam na gwałt, w ciągu zaledwie dwóch dni. I teraz bardzo tego żałuję. Chyba zbytnio ze wszystkim popędziłam.


Doskonały, jak zwykle, Jang Geun Suk
To nie jest tak, że ja mam jakiś uraz do tej dramy, naprawdę. Ja po prostu zauważyłam, że w trakcie dziesiątego odcinka cała ta szopka zaczęła mnie po prostu nudzić. Zachowanie Go Mi Nam stało się nieznośne – ta naiwność przestała bawić, a wielkie, sarnie oczy doprowadzały mnie do szału. Nie wiem dlaczego, ale po jakimś czasie postać wykreowana przez Park Shin Hye stała się przyczyną, dla której przewijałam większą część serialu, chcąc się tylko dowiedzieć, co tam się stanie pod koniec. Oglądając tę dramę widać było, że jest dziewczyną przebraną za chłopaka. W przeciwieństwie do niej Takimoto Miori, która wcieliła się w japońską Go Mi Nam, wypadła po prostu lepiej – o wiele łatwiej przychodziło jej wczucie się w postać męską. Shin Hye była w tym słaba. Pisząc tę opinię nie mam na myśli tego, że aktorka w ogóle nie spełniła się w tej roli, o nie! Uważam, że zagrała perfekcyjnie, doskonale zgrywając się z Jang Geun Sukiem, tworząc tym samym przecudowną parę. Go Mi Nam po prostu działa mi na nerwy i nic, przysięgam nic, nie pomogło mi w zmianie stosunku do tej bohaterki.
Park Shin Hye jako Mi Nam i Mi Nyu 
Właściwie to największą zaletą tej dramy nie jest fabuła i pomysł tylko bohaterowie i wcielający się w nich doskonali aktorzy. Jak już powiedziałam, Park Shin Hye zagrała doskonale, przyznam to nawet mimo faktu, iż jej postać zdecydowanie działała mi na nerwy. Na uwagę zasługuje Jang Geun Suk. Jego bohatera nie można nie kochać, nawet jeśli jest bufonem, ignorantem i idiotą, który zbyt bardzo się przecenia. Kolejne gwiazdki w obsadzie, Jung Yong Hwa oraz Lee Hong Ki, to zdecydowanie moi faworyci. Yong Hwa głównie przez fakt wokalu, natomiast Hong Ki po prostu porwał mnie swoją komiczną postacią - Jeremy był tak przyjemny, że nie ma mowy o odczuciach innych niż pozytywne, kiedy tylko patrzyło się na to co wyczynia z biedną Go Mi Nam. Shin Woo (w tej roli Jung Yong Hwa), czyli tak naprawdę spokojna ostoja całej tej zespołowej, Anjellowej rodzinki, to postać, która pozytywnie mnie zaskoczyła w takim stopniu, że po prostu wyczekiwałam jakichkolwiek momentów z tym panem. Ilekroć widziałam go w tej dramie, na mojej twarzy momentalnie pojawiał się uśmiech i już wiedziałam, że scena po prostu będzie udana. 
Facial expressions w wykonaniu Lee Hong Ki
Na uwagę zasługuje jeszcze postać Yoo He Yi, w którą wcieliła się UEE z After School. Moje pierwsze spotkanie z tą celebrytką i z pewnością nie ostatnie. Mimo, że w zamiarze grała postać wredną, bardzo mi się spodobała. Jakże przyjemne było spoglądanie na momenty jej złości oraz różnego rodzaju planowanie w stosunku do Tae Kyunga. Ach...
Ponawiam pytanie - jak ich można nie kochać?
Ostatnią rzeczą, która zwraca uwagę, jest muzyka. Japońska wersja koreańskiej dramy była po tym względem uboga, natomiast tutaj po prostu zaszalano. Większość utworów wyśpiewała obsada, zaledwie dwie albo trzy piosenki zaśpiewały inne osobistości. Oficjalna ścieżka dźwiękowa została podzielona na cztery płyty, w 2011 oku wydano reedycję jednej z nich. Poniżej pozwolę sobie przedstawić wam dwie wersje Without You, które całkowicie mnie oczarowały. Uwielbiam tę piosenkę w szczególnością tę autorstwa Park Shin Hye.

 Wersja pierwsza wyśpiewana przez Jang Geun Suka

 Wersja pierwsza wyśpiewana przez Park Shin Hye

Podsumuję tę dramę kilkoma słowami. Początek jest kapitalny, środek nudny, natomiast koniec ciekawy. Pierwsze epizody grzeszą ironicznymi minami Hwang Tae Kyunga, zakłopotaniem Go Mi Nam, radosnymi uśmiechami Jeremiego i stonowanym Shin Woo. Środek należy do Yoo He Yi, natomiast koniec rości się własnymi prawami, które trzeba poznać osobiście.

Moja ocena
8,5/10

3 komentarze:

  1. Moja pierwsza drama koreańska jeśli się nie mylę ;) W moich ulubionych już chyba na zawsze pozostanie, mimo że nie jest jakąś genialną serią, patrząc teraz z tej perspektywy czasu. Jesteś pierwszą osobą, którą napotkałam, chwalącą Yonghwę... Większość opinii na jego temat to, że był drętwy, nudny i nie umie grać- i w sumie zgadzam się z tym, ale ja go bardzo lubiłam. Bo był taki kochany. Spędziłam miło czas przy tej dramie, a na początku nawet jej nie chciałam tknąć ze względu na opis ;) Zawsze dram, które myślę, że będą beznadziejne, okazują się "najlepsze pod słońcem". ^^

    OdpowiedzUsuń
  2. You're beautiful to świetna drama, ale ty już o tym wiesz :D Podobało mi się w niej praktycznie wszystko (ale chyba szczególnie postacie Jeremiego i Taekyunga) poza grą Park Shinhye, która wydawała mi się słaba. Ale może to tak właśnie miała zagrać? Mnie jej postać się nie podobała, ale reszta była świetna i z pewnością jeszcze długo tę dramę zapamiętam ^^

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem to jedna z najlepszych roli Jang Geun Suk'a. Zagrał tutaj fenomenalnie! Ogólnie cała produkcja, choć oglądałam ją dość dawno i nie wszystko pamiętam, była rewelacyjna i warta polecenia.

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)