piątek, 3 sierpnia 2012

Spy Myung Wol

Gatunek: Komedia romantyczna, akcja,
Kraj: Korea Południowa
Rok produkcji: 2011
Reżyseria: Hwang In Hyuk, Kim Young Kyoon
Długość: 18 epizodów
Obsada: Eric Moon, Han Ya Seul, Lee Jin Wook,  Jang Hee Jin
Han Myung Wol (Han Ye Seul) to północnokoreańska agentka, której marzeniem było zostanie tajnym szpiegiem. Niestety do tej pory dziewczyna nie zdała egzaminu, mimo że podchodziła do niego wielokrotnie. Dzięki wstawiennictwu Choi Ryu (Lee Jin Wook) dostaje zadanie polegające na sprowadzeniu do Korei Północnej słynnej „Hallyu Star” Kang Woo (Eric Moon). By tego dokonać musi rozkochać w sobie piosenkarza, wyjść za niego za mąż i sprowadzić do swojej ojczyzny. Na wykonanie swojego zadania ma zaledwie trzy miesiące, co z pewnością będzie niewykonalne, bowiem Kang Woo jest bardzo upartą i uciążliwą gwiazdką…

*
Wiecie są takie dramy, które ogląda się tylko i wyłącznie  ze względu na swojego idola. Spy Myung Wol obejrzałam tylko dlatego, że w obsadzie gościł Eric, członek Shinhwy, na których ostatnio mam wielką fazę. I powiem wam szczerze, że mam mieszane uczucia co do tego serialu. Zauroczyły mnie początkowe odcinki, ale te późniejsze są po prostu kiepskie. Z prześmiesznych sytuacji zrobiono sceny nudne, natomiast bohaterowie stali się przezroczyści  - równie dobrze mogłoby ich nie być. Nawet fabuła nie ratuje tej dramy – jest tak zaplątana i nielogiczna, że bardziej już się chyba nie da. 
Zostawię temat skandalu jaki pojawił się podczas wypuszczenia tej dramy i w który bezpośrednio zamieszana została Han Ye Seul i nawet słowem nie wspomnę o problemach jakie wywołuje obecność dwóch reżyserów. Bo to nie jest konieczne – wystarczy obejrzeć Spy Myung Wol, którego pierwsze odcinki po prostu wciskają w fotel, a widz jest niezwykle zainteresowany dalszym losem głównych bohaterów. Potem jest już znacznie gorzej – od momentu, w którym Myung Wol i Kang Woo zwracają się ku sobie, następuje przełom w fabule. Staje się ona nieznośna – najpierw ciągnie się wolno i rzewnie, nie ma miejsca na jakieś szczególnie wymyślne wątki, jest po prostu schemat tylko w innej oprawie. Potem następuje taki zwrot i bach! Nie zdążyliśmy się nawet odwrócić, a po jednym wątku następuje kolejny, tak samo denny i durny jak poprzedni. Poruszane wydarzenia są po prostu śmieszne, głównie przez brak zastosowanej logiki. A przecież pomysł był dobry! Połączenie zimnej agentki północnokoreańskiego wywiadu oraz gwiazdy południowokoreańskiego kina to idea doskonała, która mogłaby zgromadzić przed telewizorami zdecydowanie więcej widzów. Późniejsze losy bohaterów są jednak przekomiczne. Ni stąd ni zowąd, Han Myung Wol staje się zastraszoną kobietą. Jej wizerunek zmienia się z odcinka na odcinek – najpierw była silna, oziębła i całkowicie skupiona na swojej pracy, ale potem ta postać zdecydowanie za bardzo się rozłazi. Znikają jej najlepsze cechy, a zostają te najgorsze, przez co nowsza Myung Wol po prostu traci w oczach widza.

Dużo też można powiedzieć o bohaterze głównym, Kang Woo, który na początku był przystojnym i rozkosznym dupkiem. Potem zaczął zmieniać się w jakiegoś rycerza na białym koniu, wszędzie łażącym za ukochaną i śpieszącym jej na pomoc. Ja naprawdę szanuję parę aktorów, która tutaj wcieliła się w te postacie, ale w ogóle nie przekonali mnie do swoich ról. Han Ye Seul jest piękną kobietą, niewyglądającą na swój wiek. Jej doskonałe kreacje w Couple of Fantasy oraz Forbidden Love sprawiają, że mam do niej bardzo duży sentyment i zdecydowanie ją szanuję, ale tutaj po prostu popsuła swoją postać. Nie wiem, czy zagrała w ten sposób, chcąc zrobić na złość reżyserowi, czy też straciła zapał do tej dramy, ale bez wątpienia jest fakt, że w ogóle się nie popisała. Jeśli chodzi o Erica, to z bólem serca przyznam, że bardzo się zawiodłam. Niestety, ale piękna twarz i niezwykły charakter sceniczny nie zawsze może ukryć błędy gry aktorskiej. Myślałam, że spadnę z krzesła, kiedy widziałam z jakim stosunkiem odnosi się do Myung Wol. Kreacja w ogóle nieudana, chociaż przez mój sentyment będę utrzymywać, że aż tak źle nie było. Aczkolwiek prawda jest inna.

Co się tyczy innych bohaterów, doznałam wielkiego zaskoczenia, szczególnie w przypadku Lee Jin Wook’a. Podobało mi się to, że jego postać była taka zimna i obojętna na wszystko. Zależało mu na wykonaniu zadania, chociaż w serduszku coś tam się ruszało na widok głównej bohaterki. Taka właśnie powinna być Myung Wol – zimna i chłodna z zewnątrz, natomiast w środku powinna płonąc. Od początku aż po sam koniec.

Wspomniałam o tym, że fabuła jest pokręcona i po prostu dziwna. I taka jest prawda. Ci, którzy uprą się obejrzeć Spy Myung Wol niech teraz nie czytają, bo mogę zamieścić tutaj lekką ilość spoilerów.
Podobała mi się początkowa idea dramy – bohaterka ma rozkochać w sobie Kang Woo tak by ten zechciał wyjechać do Korei Północnej. Jednakże późniejsze wydarzenia są po prostu nudne i głupie. Nie wiadomo dlaczego, Myung Wol ratuje Kang Woo przed pożarem, po czym dostaje pracę ochroniarza gwiazdy. I to, co rozśmieszyło mnie najbardziej, główna bohaterka decyduje się zostać aktorką. W ogóle… Kto wymyślał fabułę? Jest nielogiczna i strasznie szybko leci z wątkami, a przecież nie musiało tak być. Ta drama miała potencjał, ale zabrakło tego czegoś, tego magicznego elementu. Może wszystko wyszłoby lepiej, gdyby nie fakt skandalu oraz przesunięcia emisji niektórych odcinków? Atmosfera na planie z pewnością była uciążliwa, nie dziwię się więc, że aktorzy po prostu olali sprawę, chcąc jak najszybciej zakończyć kręcenie scen.

Dla kogoś, kto dopiero wkracza w świat koreańskich dram, ta pozycja jest idealna. Dopiero z czasem wyrobi się przekonanie, że z tą produkcją jest coś nie tak, bo bohaterowie oraz scenariusz są po prostu oklepani i denni. Brakuje tutaj charakteru, który nadałby dramie odpowiedni dla niej wydźwięk. A mogło być tak dobrze…
Moja ocena
5/10

1 komentarz:

  1. Dlaczego mam wrażenie, że scenarzysta powinien mieć naście lat? Osoba dorosła nie miała prawa czegoś takiego wymyślić. :D Chyba, że była idiotą. ^^'

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)