czwartek, 9 sierpnia 2012

B.A.P - No mercy

Lista utworów:
1. Goodbye
2. No mercy
3. 음성메시지 (Voice Message)
4. Dancing in the rain
5. What my heart tells me to do
Premiera: 19 lipiec 2012
Wytwórnia: TS Entertainment

W poprzednich recenzjach płyt tego zespołu, rozwodziłam się nad tym jak cudowny styl sobie wypracowali. Fakt faktem, bo B.A.P wyszli z czymś mocnym i charakterystycznym, a ja zastanawiałam ile jeszcze pociągną image z Power oraz Warrior, obawiając się, że w swoim nowym dziele wyjdą z czymś lekko popowym. I wykrakałam. No mercy to album, który z jednej strony jest podobny do poprzedniej twórczości B.A.P, z drugiej jednak obrazuje lekko inny styl, jakby zespół nastawiał się na pop, chociaż tak niecałkowicie.

Najbardziej popularnymi piosenkami z tego albumu są Goodbye oraz tytułowe No Mercy. Kilka dni przed oficjalną premierą płyty, w Internecie pojawił się krótki, czterdziestosekundowy filmik z króliczkami Matoki (których notabene bardzo brakuje mi w konspekcie całej płyty). Goodbye uważane jest za rockową balladę, chociaż w moim mniemaniu to po prostu pop z domieszką chrypki lidera, Zelo i wspaniałego głosu Daehyun’a. Jeśłi mam być szczera, to przy pierwszym odsłuchaniu (to wrażenie jest przecież najważniejsze) rozdziawiłam moją „japkę” tak, że omal mi kanapka z ust nie wypadła, pytając siebie w myślach „wtf?”. To jest B.A.P? A gdzie energia z Powerem godna walecznych Warriorsów? Nie wierzę, że to mówię, ale szkoda, że nie dodano tutaj w miarę dobrego intro…

Podobne uczucie miałam przy No mercy. Na początku zdziwienie (po co są im te kije są potrzebne?), a dopiero potem zrozumienie piosenki. Oczywiście, Daehyun wymiata, jakżeby inaczej. Dziwi mnie trochę fakt, że utwór zaczyna się rapem Zelo i jestem przez to trochę zniechęcona do tej płyty, bo uważam, że Bang Yong Guk jest zdecydowanie bardziej utalentowany w tej dziedzinie. Najbardziej nie wybaczę wytwórni to, że ubrała ich w takie oczojebne, morsko-zielone garniturki podczas któregoś z występów, na który natrafiłam.


Jednakże teraz, kiedy przesłuchałam tę piosenkę któryś już raz z kolei, dochodzę do wniosku, że nie jest taka zła. Utwór główny jest swoistym przykładem tego, że utwory z No mercy są i nie są w stylu dawnego B.A.P. 

Wiecie, reszta piosenek jest kompletnie nie w moim stylu. Jest to głównie zmiksowanie rapu lidera oraz wysokiego głosu Daehyun'a z dodatkiem innych, pobocznych wokali. Nie jest tak, że  te piosenki mi się nie podobają. Voice Message to utwór naprawdę znośny i doskonały jeśli chodzi o wokal. Wyjątkowo zgodnie spojono tutaj rap oraz zwykłe, w miarę normalne wokale innych członków. Nie śpiewa sam Daehyun - towarzyszą mu także inny, np. Kim Himchan, którego nie podejrzewałabym o posiadanie tak dobrego głosu (i innego jego zastosowania niż rap). Znalazły się nawet partie dla innego, lekko pomijanego i jednocześnie znanego ze swoich akrobacji, Moon Jong Up'a. Dancing in the rain także nie jest złym utworem. Piosenka utrzymana w tonacji Goodbye oraz Voice Message i doskonały sposób na pokazanie, że Daehyun nie jest jedynym, który posiada w miarę przyzwoity wokal. Najbardziej słyszy się chyba partie należące do Yoo Youngjae, notabene są one w miarę udane. What my heart tells me to do to kolejna próba pokazania, że wspomniany wcześniej Daehyun to nie jedyny członek tego zespołu, który śpiewa bardziej niż przeciętnie. Pojawia się tutaj delikatny rap Bang Yong Guk'a, słyszymy też odrobinę Kim Himchana oraz Zelo. Nie podoba mi się jednak to, że piosenka niezmiernie się dłuży. A głośny bit w tle bardziej człowieka drażni, aniżeli się podoba. Jednakże nie uznaję tej piosenki za zło konieczne, mimo że różni się od innych utworów na tej płycie.

Nie jest też tak, że trzy ostatnie utwory w ogóle mi się nie podobają. Voice Message, Dancing in the rain oraz What my heart tells me to do mają swoją wartośc, głównie przez to, że śpiewają wszyscy członkowie, a nie trójka. Wreszcie można zauważyc, że Himchan oraz Jong Up mają jako taki talent. Szkoda tylko, że pokazują go tak rzadko.


Powiedziałabym, że No Mercy łączy dwa style - ten starszy, znany z Power i Warrior oraz nowatorski, bardziej nastawiony na pop aniżeli mocne brzmienia. Piosenka przewodnia nawiązuje do dwóch poprzednich singli, natomiast resztka materiału to przykład czegoś nowego, co mówiąc szczerze nie musi zostac przyjęte z radością. Denerwuje mnie to, że wytwórnia nastawia B.A.P na pop aniżeli na typ muzyki, jaki wykonywali wcześniej. Z drugiej jednak strony, ile można ciągnąc wizerunek bad Warriorsów z Powerem? Jestem trochę zawiedziona, bo nastawiłam się na materiał utrzymany w tym samym guście. 

Hm... Ciekawa teraz jestem, jaki będzie pierwszy, prawdziwy album B.A.P. Pop z domieszką lekkiej agresji? Może elektronika? Błagam tylko, żeby nie zamienili się w stereotypowe Super Junior, czy też chcących brzmiec fajnie U-Kiss(ów)... Flower Boy'ów już wystarczy...

8 komentarzy:

 1. Nie lubię kiedy ktoś nie jest wierny swojemu stylowi. Nie lubię tego na Zachodzie (Rihanna, Black Eyed Peas), nie lubię tego u nas (Agnieszka Chylińska) i nie lubię tego na Wschodzie... Jak ktoś nie jest zdeklarowany, znaczy, że chodzi o kasę pt. "Co tam moja sztuka... Może tamto się lepiej sprzeda".

  OdpowiedzUsuń
 2. Ah, stare, dobre B.A.P... Znaczy - mogłoby być to stare i dobre B.A.P. Każdy się zgodzi, że styl z "Power" i "Warrior" był doskonały - taki świeży, groźny, buntowniczy - czyli taki, za który kochamy ten zespół. Proszę, chłopaki, bądźcie tymi warriorami, co wcześniej i - na litość! - dalej tak cudownie wyróżniajcie się na tle tych wszystkich k-popowych zespołów. No błagam...
  Ciekawe, co ich podkusiło, żeby nieco zmienić swój styl. Przecież to, co prezentowali sobą do tej pory doskonale się sprzedawało! Nie rozumiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wytwórnia, przekonana, że B.A.P ma już ugruntowaną pozycję w kpop'owym światku, zdecydowała, że już czas na zmianę stylu. Coś im się chyba popierdykało w główkach, skoro sądzili, że po dobrej sprzedażu dwóch single-albumów, B.A.P mogą już eksperymentować.

   Tak samo było z siostrzanym zespołem - Secret. Weszły w showbiznes z czymś fajnym, niekoniecznie świeżym, ale wystarczyło, żeby się wybiły. A ich kolejne projekty, jak i niekiedy solowe płyty jednej z najbardziej utalentowanych członkiń naszpikowano tak dużą ilością popu, ściągniętego z SNSD, że publika przestała zwracać na nie szczególną uwagę. To jest trochę denerwujące, kiedy zespół zmienia nagle swój styl. Aż boję się wiedzieć, co B.A.P zaserwują nam w swoim pierwszym albumie...

   P.S - Nie będę już pisać na maila - odzyskałam komputer :) Dziękuję ci bardzo, że zajęłaś się szabloniarnią i stworzyłaś FAQ. A co do galerii... W ogóle zaczęłam się zastanawiać, czy nie zrobić tego w podziale na kategorie, tylko wtedy każda z szabloniarek musiałaby wyznaczyć grupę, do któej należy szablon. Chciałam zrobić coś takiego na poprzedniej szabloniarni, ale grafiki było tak dużo, że nie sądziłam, by którakolwiek z nas by się na coś takiego zgodzia...

   Usuń
  2. Teraz robimy szablony tak jakby od nowa, więc prowadzenie galerii to teraz nie problem. Oczywiście zgadzam się z Twoim pomysłem i służę pomocą. Wspominałaś gdzieś, że chcesz sama zajmować się galerią. Nie sądzisz, że to duża odpowiedzialność? Nie chodzi mi o to, ze sobie nie poradzisz - nikt nie poradził by sobie z tym lepiej niż ty :D Mam tylko taką sugestię, żeby ewentualnie kilka szabloniarek się tym zajmowało i na przykład zmieniały się np. co miesiąc. Co o tym myślisz?

   Usuń
  3. Hm... Można by tak zrobić. Tylko wtedy sytuacja będzie taka jak z Onetem - galeria zostałaby założona na tym samym mail'u, przez co szabloniarki musiałyby dostać hasło. Nie chodzi o to, że ja wam nie ufam, co to to nie :D Jeśli jednak nasze grono zasili nowa osoba i to akurat na nią wypadnie... Jakoś tak się o to bardzo obawiam.

   Usuń
  4. Dlatego nie muszą to być wszystkie szabloniarki, a na przykład dwie, np. ja i ty, jako że jesteśmy tu najdłużej. Też bym na razie uważała z podawaniem hasła innym osobom.

   Usuń
 3. Witam, jesteś u mnie (Nastrinoli) pierwsza w kolejce i chciałabym zapytać się, czy mogłabym zacząć pisać ocenę. Jeśli chciałabyś przedtem wprowadzić jakieś zmiany w szablonie lub tekście, prosiłabym o informację pod najnowszym postem. Pozdrawiam, Nastrinola.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też się zdziwiłam co do ich piosenek. Nie widzę jakieś mocnego podobieństwa w No Mercy do ich wcześniejszych promowanych piosenek, ale wyszła im całkiem dobrze. Tylko teraz: jak długo chcą ciągnąć ich wspaniały wizerunek, jeśli tak dalej pójdzie z ich przyszłymi płytami? Bo nie oszukujmy się- najnowszy album do najlepszych nie należy. Reszta piosenek oprócz Goodbye i tytułowego w ogóle nie zapada w pamięć, nie ma ich charakteru i mocy. Na samiutkim początku, gdy tylko zadebiutowali, to ich nie lubiłam- stylu, muzyki, blondynów. Z czasem naprawdę zaczęłam się wgłębiać w ich kawałki i pokochałam Power i Warrior oraz resztę utworów. Ale się pytam... gdzie jest ich POWER w tym całym comeback'u? I niech chłopcy trochę odpoczną, bo mieli już dwa comebacki + debiut w tym roku.

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)