sobota, 14 lipca 2012

f(x) - Pinocchio


Lista utworów:
1. Danger 
2. Sweetch Witches 
3. Dangerous 
4. Beautiful Goodbye 
5. Gangsta Boy 
6. Love  Stand up 
7. My style 
8. So into u 
9. Lollipop (feat. SHINee)
Premiera: 20 kwiecień 2011
Wytwórnia: SM Entertainment
Gatunek: Elektronika, pop, dance

Pinocchio jest pierwszym pełnym albumem f(x). Po wypuszczeniu dwóch digital single (La Cha Ta oraz Chocolate Love) oraz mini albumu Chu~, zespół zainspirowany głośno elektroniką i elektropopem stworzył płytę, która... No cóż... Przeczytajcie sami.

Ogólnie powiem, że w tym albumie ustalono już styl grupy. Podczas kiedy w poprzednich dziełąchf(x) utrzymywało lekko popowo-hip-hopowy charakter, Pinocchio jest typową elektroniką, gdzieniegdzie niezwykle przesłodzoną i lekko sztuczną. Śpiewają słodko do muzyki elektronicznej i w niektórych piosenkach to w ogóle do siebie nie pasuje, a całość można porównać do wrzasków, aniżeli prawdziwych utworów. Mimo wszystko na umór słucham tej płyty. Nie wiem, dlaczego – może to skutek mojej sympatii dla f(x)?

Najbardziej podobają mi się Danger, Dangerous oraz Sweet Witches, czyli pierwsza trójeczka. Mam takie wrażenie, jakby do produkcji tych utworów przyłożono się najbardziej. Danger, utrzymane w średniej tonacji jest doskonałym połączeniem słodkiego głosiku oraz elektronicznego tła. Te dwie rzeczy wyjątkowo się zgrywają, co jest rzadkością u f(x). Na początku Sweet Witches cholernie mnie denerwowało. To jest piosenka pokazująca, że słodki głosik + elektroniczna muzyka nie zawsze idą ze sobą w parze i nie wyglądają doskonale. Mimo wszystko mam sentyment do tego utworu – ilekroć go słucham, natychmiast zostaję podniesiona na duchu. Dangerous zaczęło się jak z jakiegoś filmu szpiegowskiego i miałam nadzieję, że utrzyma się je w takim stylu. Niestety, f(x) ponownie mnie zaskoczyły i to niepozytywnie. Tak jak w Sweet Witches muzyka nie idzie w parze ze słodkimi głosami. Mimo wszystko, podoba mi się charakter tej piosenki. Związany jest z charakterkiem i lekką przekorą, co często występowało u SNSD. Czyżby f(x) brały przykład ze swojego siostrzanego zespołu?


Beautiful Goodbye wyróżnia się w miarę spokojną tonacją. Nie ma gwałtownego umpa, umpa i naprawdę przyjemnie się tego słucha. Podobnie jest z So Into You. W obu przypadkach mam wrażenie, jakbym słuchała SNSD i niestety muszę przyznać, że te dwie piosenki plasują się bardzo wysoko. Na szczęście tutaj nie jest już tak słodko, ale i całkowicie gorzko też nie. Muzyka wyjątkowo delikatna, bez większej elektroniki, bardzo dobrze zgrywa się z wokalem. A i warto też wspomnieć, że tutaj jest on dobry – kilka wysokich partii, a nie tylko linijki do pseudo rapu. F(x) znane są z charakteru, ale talentu wielkiego nie pokazują. Tutaj objawia się on w tej większej części. 

Gangsta Boy zaczyna się pseudo śpiewem i pseudo rapem, ale mimo wszystko mi się podoba. „My gangsta, my gangsta” autorstwa Amber sprawia, że chce mi się śmiać. Wygląda to tak, jakby śpiewały do osób lekko niedorozwiniętych, dobitnie akcentując „gangsta”. Utwór należy do przyjemnych, pomimo że po długim odsłuchaniu człowieka zaczyna boleć głowa od nadmiaru elektronicznego tła muzycznego. 

W Love dziewczyny powracają z typowym dla elektroniki umpa, umpa i kiedy jest się w dobrym nastroju, to utwór w miarę przystępny. Denerwuje mnie tylko ta słodkość w śpiewie – aż mi się od niej niedobrze robi.

Do Stand Up żywię niechęć, ale przyznam, że nie wiem, czym jest spowodowana. Utwór z lekka wesoły, utrzymany w charyzmatycznej otoczce. Słuchając miałam jednak wrażenie, że mi zaraz bębenki w uszach pękną.

My Style zaczyna się głośno i w pierwszej chwili skojarzył mi się z orkiestrą w jakimś pochodzie. Śpiewu brak, znajduje się tylko pseudo śpiew, pseudo rap.  Utwór ciągnie się i ciągnie, przepływa leniwie, a człowieka szlak trafia, bo muzyka zaczyna go denerwować.

Lollipop zaśpiewany razem z SHINee to piosenka, która uplasowała się na miejscu czwartym, tuż po trójce głównych wymienionych na samym początku recenzji. Powiem wam jednak szczerze, że jakoś tak SHINee w ogóle nie pasuje mi do f(x), co mnie lekko dziwi. Tak jak SNSD stworzono jako damski odpowiednik Super Junior, tak  f(x) wykreowano, by odzwierciedlały generację SHINee. W każdym bądź razie uważam, że dziewczyny lepiej zgrały się z Super Junior w Oops w A-Cha (repackaged album), aniżeli tutaj. SHINee jakoś tak mi do nich nie pasuje po prostu. Sama piosenka jest w miarę urocza, dokładnie w stylu f(x). Troszkę kiczu, dziecięcej (a nie dziewczęcej) słodkości. Jako utwór jest warta uwagi. 

Nie podoba mi się styl f(x) z tej płyty. Electric Shock czy też NU ABO wydają się być przystępniejsze. Mam wrażenie, jakby napakowano tutaj wszystko, by sprawdzić, co przyjmie się najlepiej. Jest to o tyle śmieszne, że wszystko oparto na elektronice i elektropopie. Styl f(x) z Pinocchio zostanie jeszcze utrzymany na NU ABO w niektórych piosenkach, natomiast w Electric Shock ubarwi się go głośniejszym tłem muzycznym i mniej słodkim śpiewem.

1 komentarz:

  1. Nie znam, nie znam i jeszcze raz nie znam. ^^'
    Tym bardziej nie zachęciło mnie do poznania to, że właśnie jest tam wszystko. To tak jakby ktoś sam nie wiedział na co jest ukierunkowany...

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)