poniedziałek, 2 lipca 2012

Fenomen śmierci samobójczej

Do stworzenia tego artykułu zainspirowała mnie (jeżeli w wypadku śmierci można mówić o inspiracji) śmierć dwudziestopięcioletniej aktorki, Jung Ah Yool, która popełniła samobójstwo, wieszając się w swoim domu. I powiem wam, że to w ogóle by mnie nie zainteresowało (wszak w świecie show biznesu zawsze zdarzają się samobójstwa), gdyby nie fakt, iż z ciekawości wpisałam sobie w Google oraz na allkpop’ie „korean suicide”. Wyskoczyło mi wtedy mnóstwo imion i nazwisk, a po przeczytaniu dodatkowego artykułu na mb.com zrozumiałam, że problem samobójstwa, w szczególności celebrytów, jest w Korei bardzo duży. Większy niż w Ameryce, co samo w sobie jest dziwne. Wszelakie dramy koreańskie ukazują nam społeczeństwo tego kraju za patriotyczne i oddane życiu, podczas kiedy rzeczywistość jest zdecydowanie mniej kolorowa.

Poszukałam troszkę i przygotowałam listę gwiazd, które popełniły samobójstwo. Zwróćcie uwagę na powód ich śmierci – w większości była to depresja.

Jung Ah Yul

Jej ciało zostało znalezione czternastego czerwca przez przyjaciółkę. Aktorka zaczęła swoją karierę przez występ w dramie „Love, My Love” produkcji KBS. Siedem miesięcy przed śmiercią wygasł jej kontrakt z wytwórnią - Myname Entertainment. Kobieta chciała zacząć karierę jako piosenkarka, ale nie udało jej się. Powodem śmierci najprawdopodobniej była depresja.

Han Che Won

Han Che odebrała sobie życie dwudziestego piątego sierpnia, ale dopiero ósmego października policja potwierdziła, iż aktorka faktycznie popełniła samobójstwo. Celebrytka zaczęła swoją karierę w 2002 roku, grając w dramie KBS „Solitude”, w 2010 zadebiutowała, jako piosenkarka. Przed śmiercią, na swoim prywatnym blogu napisała: „Chcę przestać cierpieć, chcę przestać płakać”. Opuściła świat w wieku dwudziestu sześciu lat. 

Chae Dong Ha 

Były członek SG Wannabe popełnił samobójstwo dwudziestego siódmego maja 2011 roku. Piosenkarz powiesił się w swoim domu, a jako motyw podano depresję, na którą aktor cierpiał od 2009 roku, kiedy to samobójstwo popełnił jego menadżer. Co ciekawe, na swojej ostatniej płycie umieścił specjalną wiadomość, w której dziękuje mężczyźnie za pomoc i opiekę.

Son Moon Kwon 

Reżyser odpowiedzialny za takie cudeńko jak „New tales of Gisaeng” popełnił samobójstwo dwudziestego pierwszego stycznia 2011 roku. Powieszonego mężczyznę odnalazła żona, Im Sung, która pracowała z mężem nad nową dramą. Warto dodać, że New tales of Giseang nie zostało przez niego "całkowicie" dokończone, gdyż od 9 epizodu został zastąpiony przez innego specjalistę. Niemniej nadzorował kręcenie wszystkich części. Powód popełnienia samobójstwa jest nieznany.

 Song Ji Sun 

Prezenterka MBC Plus Sport skoczyła z dziewiętnastego piętra swojego apartamentu dwudziestego trzeciego maja 2011 roku. Śmierć aktorki owiana jest tajemnicą podobnie jak i powód, dla którego to zrobiła. Niektórzy przypuszczają, że śmierć związana była ze skandalem, w jaki uwikłano ją oraz baseballistę Im Tae Hoon, inni że po prostu nie wytrzymała "ciśnienia".

Choi Jin Young

Trzydziestodziewięcioletni aktor został znaleziony martwy dwudziestego dziewiątego maja 2010 roku. Jego ostatnią dramą była produkcja KBS „It’s Okay to Love” z 2007 roku. Od tego czasu aktor nie był widywany na żadnych przyjęciach, gdyż leczył się z problemów emocjonalnych. Dwa lata wcześniej samobójstwo popełniła jego siostra, a Jin Young razem ze swoją matką zostali wyznaczeni na opiekunów jej dzieci.

Choi Jin Shil

Shil to siostra Young’a, która popełniła samobójstwo w październiku 2008 roku. Kobieta cierpiała na depresję, nie mogła poradzić sobie z poważnymi problemami osobistymi. Osierociła dwójkę dzieci, którymi zajęła się jej matka oraz starszy brat (dopóki również nie popełnił samobójstwa). Podwójna strata w rodzinie byłą tragedią oraz szokiem dla matki rodzeństwa oraz dzieci Shil.

Lee Seo Hyun
 
Seo Hyun był głównym piosenkarzem M.Street, zespołu, który zadebiutował w 2004 roku. Mężczyzna popełnił samobójstwo cztery lata później w studiu nagraniowym. Koledzy z grupy nie wytrzymali napięcia jakie panowało po śmierci Seo Hyuna i zawiesili działalność, zgodnie wstępując do wojska. Wrócili niecały rok temu, nie jako kwartet ale trio. Nowy członek nie został dodany do reaktywowanej grupy (plotki głoszą, że nigdy nie zostanie dodany).

Jang Ja Yun

Aktorka znana mi z produkcji Boys Before Flowers powiesiła się, mając niespełna dwadzieścia sześć lat. W jej domu odnaleziono list zaadresowany do menadżera, w którym opowiedziała ona o swoim życiu - znęcaniu psychicznym oraz zmuszaniu do uprawiania seksu z wysoko postawionymi postaciami w przemyśle kinowym i muzycznym.To tylko niektóre przykłady, ale ilość samobójstw w koreańskim światku show biznesu mnie przeraża. Trzeba też wspomnieć o dużej liczbie młodych gwiazdeczek, które najwyraźniej nie wytrzymały napięcia i również chciały popełnić samobójstwo. Do takich osób należą Kang Eunbi, menadżer aktorki Jang Ja Yun oraz (co zdziwiło mnie najbardziej) Sunye z Wonder Girls. 

Są też osoby zdające się dostrzegać problem samobójstw. Jaejoong z JYJ, Lee Ki Woo oraz transseksualista Harisu to tylko przykłady znanych mi osobistości zaangażowanych w różnego rodzaju akcje, mające uchronić ludzi od tego typu rzeczy.

Jak twierdzi Jonathan M. Hicap z mb.com, Korea Południowa ma największy współczynnik samobójstw, nie tyle co wśród gwiazd, ale także i zwykłych obywateli. „Wskaźnik samobójstw u mężczyznach podwoił się dwukrotnie wśród czternastu lat. W 1995 roku na 100,000 osób przypadało 17 samobójstw, z kolei w 2009 roku liczba sięgała już ponad 39. Samobójstwa kobiet zachowują się w granicy od 10 do 20 osób na 100,000 w przeciągu czternastu lat” – jak podaje OECD.

Cóż… Zdecydowanie nieprzyjemna rzecz.

Źródła:
1, 2,

10 komentarzy:

 1. Rzeczywiście nieprzyjemny temat. Zadziwiające, jak wiele ludzi, którym tak wiele udało się osiągnąć, postanawiają odebrać sobie życie i to wszystko, na co tak długo pracowali. Trzeba im pomóc! Tylko dlaczego akurat w Korei współczynnik śmierci samobójczych jest aż tak wysoki?
  To smutne, naprawdę. Najbardziej wstrząsnęła mną śmierć Jang Ja Yun, którą przecież oglądałam w dramie i której gra naprawdę mi się podobała. Szkoda tak zdolnej aktorki.
  Twój artykuł świadczy jednak o tym, jak trudno jest być gwiazdą. Wielka sława to również wielka odpowiedzialność i wielka presja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten współczynnik śmierci może być tak wysoki, bo dużo się wymaga od gwiazd? A co do zwykłych mieszkańców - cóż... Mogą to być problemy zwyczajne takie jak brak pracy, pieniędzy, miłości - tego typu rzeczy. Oczywiście ja tylko insynuuję, że tak może być, bo z drugiej strony każdy z tych ludzi mógł po prostu nie wytrzymać, niekoniecznie przez pryzmat depresji (jak to jest podane) ale z powodów osobistych, znanych tylko im.

   Usuń
 2. To pierwszy wpis na tym blogu, który od razu rzucił mi się w oczy. Sama też czytałam kilka artykułów na ten temat. Polecam ten: http://www.newsweek.pl/polska/smiertelna-depresja-korei,49505,1,1.html
  Ale przyzna, że nie wiedziałam, że Sunye z Wodner Girls też chciała popełnić samobójstwo, więc obecnie jestem zaskoczona.
  To naprawdę smutny temat. Depresja to ciężka choroba, a koreański show biznes nie ułatwia wyleczenia się. Od kiedy stajesz się osobą publiczną jesteś wzorem, jesteś przykładem, masz być idealny. Mi w pamięci zapadło samobójstwo Kim Ji Hu. Po tym, jak przyznał się w reality show(myślę, że już sam sposób wyznania tego był najgorszym z możliwych), że jest homoseksualistą, został przekreślony. Odrzucenie w życiu osobistym i zawodowym musiało być dużym ciosem. To straszne, że nie pozwalają człowiekowi być takim, jaki jest. Policja przypisała winę publicznemu uprzedzeniu wobec homoseksualizmu.
  Bywa, że patrzę ze strachem na koreańskie zespoły, których członkowie mają coraz mniej lat. W ogóle pamiętam, że np. Leeteuk(z Super Junior) często zostawiał dołujące wpisy na swojej stronie na Cyworld. Naprawdę trzeba być silnym, żeby sprostać wymaganiom show biznesu, a nawet jeśli to nie jest trudne,zawsze dochodzą problemy osobiste. W końcu każdy z nas je ma.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zatkało mnie. Nie wiem co napisać mam mętlik w głowie. Jak przypomnę sobie Shinee czy EXo i powyśle że ze im mogło się coś takiego przytrafić, zabić się czycoś takiego ... po prostu mnie wszystko, co tutaj napisałaś, przeraża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę, by SHINee czy też EXO stało się coś takiego. Te zespoły powstały pod szyldem SM Entertainment i mimo tego, jak wiele pracy i ciężkich warunków musieliby znieść, wytwórnia nie pozwoli im, ot tak, popełnić samobójstwa. Marne moje zapewnienie, ale prawdziwe :)

   Usuń
 4. Ja to tematem samobójstw w Korei zainteresowałam się po tym, jak gdzieś przeczytałam artykuł o śmierci Jang Ja Yun, gdzie było podkreślone, że wielu koreańskich gwiazd odbiera sobie życie.
  Mnie się osobiście wydaje, że przyczyną tego, ze tak dużo tamtejszych gwiazd odbiera sobie życie, jest rygor jaki panuje w koreańskim show-biznesie. Moim zdaniem, wymaga się od nich po prostu za dużo. Oczywiście, nie mam na myśli, by pozwalać im na latanie z gołymi tyłkami czy pijanymi w sztok, jak to się ma w przypadku amerykańskich gwiazdeczek. Ale takie publiczne rozliczanie za każdą najmniejszą wpadkę czy chociażby zakazywanie związków, żeby czasem fani nie byli zazdrośni. Albo to, że te gwiazdy często są zmuszane do robienia rzeczy na które niekoniecznie mają ochotę i są zastraszane na zasadzie "jak tego nie zrobisz, to my znajdziemy tysiąc innych osób chętnych na twoje miejsce". Dlatego też mnie nie dziwi, że tyle z nich wpada w depresję i w efekcie odbiera sobie życie. Trzeba mieć naprawdę mocną psychikę, żeby wytrzymać codzienną presję.
  Chociaż, nie żebym chciała być nieczuła czy coś- sami sobie taki tryb życia wybrali, chociaż pewnie dobrze wiedzieli z czym to się wiąże. No, ale są też takie osoby, które gwiazdami zostają tylko i wyłącznie z woli rodziców.

  Jeśli zaś chodzi o zwykłych ludzi, to wydaje mi się, że taka duża liczba samobójstw wynika po prostu z tego, że koreańskie społeczeństwo jest niezwykle konserwatywne i nie akceptuje żadnych "odchyłów" od normy [ jakby chociaż homoseksualistów]. Jeśli zaś chodzi o Japonię, to tam najwięcej osób popełnia samobójstwo, gdy nie idzie im w szkole, albo w pracy- wydaje im się wtedy, że zawiedli swoich bliskich i społeczeństwo, więc jako nieudacznicy, powinni zniknąć z tego świata. Cóż, nam może się takie rozumowanie wydawać dziwne, ale jest typowo japońskie niestety.

  OdpowiedzUsuń
 5. Everyle, tez tak sadzę. Dodatkowo ze Akurat w Korei Tak Wysoki wskaznik samobójstw jest skutkiem zbyt szybkim pędem na rozwój(czyt gonienie za pieniądzem), wysoki wzrost gospodarczy narzucił wysokie tempo obywatelom we wspinaczce do kariery. Wartość o człowieku stanowi nie to jaki Ktoś jest, ale ile zarabia i czy znajduje sie w ,,normie,,. Z tego co zdążyłam sie juz przeczytać, naród koreański jest wymagający i łatwo niewybacza. Większość nie wytrzymuje presji, jaka się na nich nakłada. Cos co NAPRAWDE mnie PRZERAZIŁO jest sam stosunek koreanczykow do samobojstwa, mimo ze przedostatni akapit jest pokrzepiajacy, to społeczenstwo zdaje sie popierac ,,elimiminacje,, niewartościowych obywateli. Moja wiedza jest nie potwierdzona, ale z lektur, filmow a nawet dram zauważyłam ze człowiek niespełniajacy pewnych norm(czy to chodzi o orientacje czy zdolnosc do wykarmienia rodziny)jest nic niewarty i jakos specjalnie nikt nieprzejmuje sie jego smiercia a nawet traktuja to jako ulgę. A jesli chodzi o celebrytów to trzeba przyznac ze to oni wyznaczaja(nie oni ale ich wytwornie) standardy, normy za które społeczenstwo uznaje za ideal. Sa odnotowane wzrosty samobojstw wsrod spolecznosci bo samobójstwie pana/pani X, skoro ,,Bóg/bogini,, czegos brakuje i z tego powodu sie zabija to co ma powiedziec normalny człowiek, który przecież jest tak nieidealny?

  OdpowiedzUsuń
 6. Appreciating the time and effort you put into your site and in depth information you
  offer. It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed information.
  Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.


  My web page ... anti cellulite treatment

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio miałam okazję oglądać w jakieś dramie (prawdopodobnie w nowo emitowanej teraz krótko odcinkowej "Akuryo Byoto"), że Korea/Japonia właśnie góruje w dwóch najpopularniejszych sposobach na popełnienie samobójstwa. Najbardziej powszechne jest powieszenie się, a zaraz po tym skoczenie z wysokiego budynku, mostu, itp. W Ameryce natomiast najczęstszym narzędziem samobójców jest pistolet. Jednakże jako, że i w Japonii i w Korei trudno o jego posiadanie wybierają oni inne wyjścia z sytuacji. Jednakże, czy to nie ma też pewnego związku z ich historią, dumą i typową ucieczką od problemów? Azjaci to zapracowany i skłonny do depresji naród. Ponadto ich wrodzona nie asertywność i uległość niemalże w każdej dziedzinie zwykle prowadzi tylko do jednego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tak sobie przypomniałam, to koreańscy celebryci chyba (powiem brzydko) "górują" w śmierci przez powieszenie. A to już bolesny proces, a więc... Może faktycznie chodzi o to, by coś tam czuć przed śmiercią; żeby jakoś to bolało, a nie było tylko ucieczka? Grom go wie :)

   Usuń

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)