czwartek, 26 lipca 2012

Daisy

Gatunek: Melodramat, dramat
Kraj: Korea Południowa, Hong Kong
Rok produkcji: 2006
Reżyseria: Andrew Lau
Długość: 110 min.
Obsada: Jun Ji Hyun, Jung Woo Sung, Lee Sung Jae, David Chiang

Oglądając Daisy trzeba przygotować się na coś więcej aniżeli zwykły melodramat. Ten film łączy w sobie akcję i trójkąt miłosny, a to wszystko osadzone w realiach świata pełnego niebezpieczeństw, o którym wie zaledwie garstka ludzi. Jeong Woo (Lee Sung Jae), agent Interpolu oraz Park Yi (Jung Woo Sung), płatny morderca stacjonują w europejskim Amsterdamie. Co więcej obaj zakochali się w tej samej kobiecie, Hye Young (Jun Ji Hyun), która jest zwykłą artystką uliczną, zarabiającą przez malowanie portretów. Podczas kiedy Jeong Woo ujawnia się kobiecie, Park Yi ciągle pozostaje w ukryciu, z daleko obserwując swoją miłość. Hye Young zakochuje się w pierwszym mężczyźnie, ale po pewnym czasie Jeong Woo znika. Jego ucieczka związana jest ze strzelaniną na rynku, gdzie Park Yi rzez przypadek rani kobietę, przy czym ta traci głos. Wtedy też do życia bohaterki wkracza Park Yi, który stara się odkupić swoje winy. Jednakże życie nie jest tak kolorowe i czyste jak tytułowa stokrotka.   

*
Jestem zawiedziona tym filmem. Naprawę. Nastawiłam się na szybką akcję przesiąkniętą epickimi i oryginalnymi wydarzeniami. Tymczasem dostałam coś w typie gangsterskim, które zamiast wielkiej miłości, pokazuje jak wiele krzywdy można wyrządzić drugiemu człowiekowi. Ja wcale nie narzekam na film, bo sam w sobie jest produkcją ciekawą, tyle  że nastawiłam się na inny charakter. Daisy miało być prostym dziełem, opartym na schemacie: ona jedna, ich dwóch, a szybka akcja i niebezpieczeństwo w tle dodawało smaczku. Tymczasem okazało się być ciężkie do obejrzenia przed snem, dlatego też nie polecam go na taką porę dnia (albo nocy).

Z tego co wyczytałam podczas przygotowywania recenzji, Daisy okazało się być niewypałem (bądź też filmem, który nie spełnił oczekiwań) a ja zastanawiam się dlaczego? Powodów może być wiele, bo każdy subiektywnie pojmuję ten film, aczkolwiek produkcja miała kilka mocnych elementów, dzięki którym mogłaby osiągnąć jako taki sukces. Akcja, osadzona w realiach dwudziestego pierwszego wieku, uchyla domieszkę świata Interpolu, a także podziemnego światka przestępczego. I faktycznie, fabuła potrafi widza wciągnąć, chociaż występują momenty, które ciągną się leniwie i których za Chiny Ludowe nie można ominąć, bo będą oddziaływać na późniejsze losy bohaterów. Jeśli je przewiniemy nie będziemy w temacie. Jeśli miałabym oszacować to ze stu dziesięciu minut było co najmniej dwadzieścia, czy też trzydzieści, które sprawiały, że naprawdę miałam ochotę rzucić ten film. Ale ja się tak łatwo nie poddaję. Przetrwałam Takumi Kun, przetrwam i Daisy.

Bohaterowie są zarazem plusem oraz minusem tej produkcji. Z jednej strony każdy z nich jest unikatowy, bo trójka postaci prezentuje zgoła odmienne charaktery. Gdybym jednak miała porównać pokazanie postaci tego filmu z innymi produkcjami, Daisy jest w strasznym tyle. Trójka bohaterów przedstawia charakterystyczny dramowy styl – ich dwóch, ona jedna. By dodać więcej pikanterii i wprowadzić zamieszanie jeden z nich to zabójca, a drugi detektyw Interpolu. Płatny morderca i  praworządny obywatel miasta, a wśród walki dobra i zła, jest ona. I żeby jeszcze wszystko podkoloryzować, to jeden kocha się w niej od niepamiętnych czasów, a drugiego spotyka przez przypadek, chociaż i to spotkanie skutkuje w uczucie.

Kolejną kwestią sporną są aktorzy. Nie potrafię tutaj jednoznacznie stwierdzić czy byli oni doskonali, czy też tragiczni. Postacie, w które się wcielili, były z jednej strony oryginalne i melodramatyczne, z drugiej nijakie i bez charakteru. W przypadku tej produkcji trudno jest postawić ostateczny werdykt. 

Największą zaletą tego filmu nie jednak są bohaterowie, fabuła oraz akcja, tylko plener. Ważnym aspektem tego filmu są miejsca kręcenia scen – całość dzieje się głównie w Amsterdamie, ale reżyser przenosi swoją filmową opowieść do domku na lekkiej wsi, czy też innych dzielnic miasta. Pod względem scenografii, produkcja nie jest jakoś szczególnie urozmaicona. Brak różnorodności, tylko prostota. Ale to mi tak po trochu pasuje do Daisy

W sumie to nie wiem, co konkretniejszego mogłabym napisać. Produkcja wypada dobrze, tylko ja byłam nastawiona na coś bardziej lekkiego, przyjemnego i łatwego do obejrzenia. I może Daisy jest przyjemnie, ale z pewnością nie lekkie. 

Moja ocena
6,5/10
__
Co prawda remont się jeszcze nie skończył - stale coś poprawiam czy też majsterkuję w ustawieniach. Dopadła mnie jednak złośliwość rzeczy martwych i mój piękny HP został nawiedzony przez wirusa. I to poważnego, bo mam ponad 10 trojanów i 20 spyware'ów. Dzięki ci Boże, że mam na własność drugiego laptopa :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)