poniedziałek, 25 czerwca 2012

After School - Flashback

Lista utworów 
1. Rip Off 
2. Flashback 
3. Eyline 
4. Wrishwatch 
5. Timeless 
Premiera: 20 czerwiec 2012 
Wytwórnia: Pledis Entertainment 
Gatunek: Elektronika, pop

W ogóle miałam nie recenzować tej płyty, bo nigdy jakoś specjalnie nie polubiłam After School – denerwowały mnie te wszystkie redukcje członkiń (chociaż to znak rozpoznawczy zespołu) oraz ciągła zmiana stylu i tworzenie coraz to wymyślniejszych podgrup. I nagle w moje łapki trafił Flashback, całkowicie zmieniając moje zdanie i wyobrażenia odnośnie tego zespołu. Co prawda nie identyfikuję się z fanami, ale zmieniło się moje nastawienie do całej tej damskiej grupy. Nadal uważam, że nie wszystkie mają wybitny talent (kilka dodano tylko po to, by ładnie wyglądały), ale zaczęłam je doceniać jako artystki, a nie członkinie zespołu, które wejdą w każdy zakamarek koreańskiego show biznesu, żeby tylko świat o nich nie zapomniał (żywcem wzięte z mojego osobistego opisu SNSD). Na początku album był dziwny, a trudnością było przyzwyczajenie się do melodii jak i rytmu. W ogóle to dziwił mnie fakt, że jedną z takich szybszych, klubowych piosenek jest tylko Flashback, bo Rip Off, mimo że jest to piosenka szybka, wydaje się być bardziej słodką z charakterem aniżeli materiałem postawionym na tym samym poziomie, co utwór główny.

Flashback to niezwykle rytmiczny i energiczny utwór i kiedy już przywyknie się do teledysku, całość naprawdę potrafi oczarować. W moim przypadku przekonanie się do tej piosenki trwało długo, dlatego że nie byłam przygotowana na coś takiego. Bardzo przeszkadzała mi częsta zmiana tonacji, ponadto po obejrzeniu teaserów nastawiłam się na inny typ muzyki, który okazał się czymś z rodzaju klubowego remiksu złączonego z typowo słodkim, koreańsko-popowym głosikiem. Tyle jeśli chodzi o moje pierwsze wrażenie, bo teraz lubię tę piosenkę. Nie przeszkadza mi już nawet to „I’m in flashback” w refrenie śpiewane przez komputer, a „Boy I miss you” nie wydaje się już takie denne jak na początku. Denerwuje mnie tylko dubstep, bo ten brzmi indentycznie jak z NU'EST'owskiego Face!


W moim odczuciu na dużą uwagę zasługuje Eyline, solo Nany. Z początku ta piosenka również nie zyskała mojej sympatii, ale potem szło się do niej przyzwyczaić. Po pewnym czasie tak mnie wciągnęła, że teraz spokojnie mogę nazwać ją moim numerem jeden całej płyty. Charakterystyczny bit dyskotekowy na początku oraz w refrenie od razu skojarzył mi się z utworami Davida Guetty (za dużo radia w ciągu weekendu majowego). Całość utrzymana jest w klubowej tonacji (podobnie zresztą jak cały album, a przynajmniej trzy główne utwory) i mimo faktu, że After School wzięły się za elektronikę po raz pierwszy, Eyline wydaje się być w ich stylu, mimo że śpiewane przez jedną tylko członkinię. 

Rip Off to utwór, który delikatnie „śmierdzi mi elektroniką”. Zaczyna się nawet ciekawie, ale nadal nie mogę się do niego przyzwyczaić. Starałam się znaleźć powód, ale nie mogę - ta piosenka po prostu mi nie leży. Najbardziej denerwuje mnie to pykanie w tle, które trwa gdzieś do trzydziestej sekundy.  

Piosenka ma w sobie jako taką wartość i pomimo faktu umiejscowienia go na pierwszym miejscu ma się nijak do głównego utworu – oba single związane są niby z elektroniką, ale między tymi dwoma utworami występuje duża przepaść. Rip Off jest jakieś takie lżejsze aniżeli Flashback, ale nawet to nie pomaga mi w polubieniu tej piosenki. Z wielką chęcią zobaczyłabym ten utwór jako trzydziestosekundowe intro, a nie trzyminutową piosenkę. 

Na koniec zostały mi jeszcze Wrishwatch oraz Timeless. Oba utwory są balladami, ale zachowanymi w innym stylu. Wrishwatch jest wyjątkowo naturalne, na muzykę składają się gitara oraz perkusja. Ten utwór jakoś tak nie pasuje mi do reszty piosenek. Nie jest to elektronika, ale prosta i czysta w formie ballada, której słucha się w miarę przyjemnie. Timeless od razu skojarzyło mi się z amerykańskim popem oraz piosenkami Kelly Clarkson czy też niektórymi przyśpiewkami Katy Perry (mam na myśli utwory bardziej naturalne, bez użycia komputera). I muszę powiedzieć, że jestem zaskoczona, bo mimo tego, że ja za takimi „przebojami” w ogóle nie przepadam, ten niezmiernie mi się podoba. Zachowany jest w innym stylu aniżeli Wrishwatch, ale równie przyjemny, przez co warto go posłuchać. 

Gdybym miała podsumować album, to powiedziałabym że z jednej strony jestem bardzo zadowolona, a z drugiej lekko zawiedziona. Zacznijmy od tego, że After School nie trzymają się jednego stylu - trzy piosenki łączy tylko elektroniczne tło muzyczne, a dwie możliwość zaleczenia do kategorii ballada. Jestem zawiedziona, bo spodziewałam się większej spójności piosenek oraz bardziej efektownego singla głównego. Oczywiście, Flashback jako piosenka bardzo mi się podoba, ale teasery były o wiele bardziej obiecujące. Ale nie narzekam, bo nie jest aż tak źle.

 Podoba mi się to, że After School zdecydowały się w końcu na odważniejszą piosenkę główną oraz skorzystały z elektroniki. Oczywiście tej  czasami jest za wiele w k-pop'owym światku, ale zespół używa jej w dobrej ilości, przez co nic nie jest przesadzone, a mnie nie bolą uszy (jak w przypadku niektórych singli Super Junior, co muszę przyznać z wielkim smutkiem).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)