poniedziałek, 26 marca 2012

Związki męsko-męskie oraz kobieco-kobiece w azjatyckim toku myślenia

Po ostatnim komentarzu jakoś tak naszło mnie, żeby napisać tę notkę, tłumacząc tym samym fenomen wszelakich yaojców, jak to się w Polsce przyjęło. Charakteryzację tematu zacznę może od związków męsko-męskich.
Ogólnie, widząc anime tudzież mangę, w której główną rolę gra dwójka mężczyzn, którzy z czasem się w sobie zakochują, postronny obserwator wykrzyczy europejskie: „geje” albo japońskie „yaoi”. Niestety, pan obywatel nie wie, że filmy z miłością młodych mężczyzn także się dzielą. Utarte schematy sprawiają, że filmy o miłości facetów nazywamy yaoi, mimo iż tak naprawdę to nie jest to. W Japonii przyjęły się dwie kategorie. Jedna z nich to shōnen-ai, druga to konkretne yaoi. Mówiąc prosto, obie koncentrują się na tym samym – cechy charakterystyczne są podobne, istnieje jednak pewna różnica.     

Shōnen-ai to gatunek bardziej delikatny. W mandzie i anime opiera się on głównie na pocałunkach tudzież seksualnych aluzjach. Występują objęcia, przytulanki i cmoki w usta, natomiast nie ma mowy o żadnej scenie erotycznej. Przykładem Shōnen-ai mogą być pierwsze części Takumi Kun, z akcentem na sceny, gdzie główni bohaterowie po prostu się całują. Jako przykład podaję scenę pocałunku z Takumi Kun Pure (czyli części czwartej).Nieważne jak bardzo gorący jest ten pocałunek. Nie ma aluzji do seksu, nie ma scen łóżkowych, więc to shōnen-ai.

Natomiast yaoi „charakteryzuje się własnymi prawami”, jak to kiedyś ujęła moja przyjaciółka. Patrząc na to z obiektywnej strony, to ma ona rację. Yaoi zawiera sceny łóżkowo-seksualne, które czasami znajdują się na pograniczu emocjonalizmu oraz lekkiej brutalności. Nie oznacza to, że w danymfilmie yaoi znajdziemy „ostre” fragmenty, rodem wycięte z filmów erotycznych. Należy pamiętać, że yaoi, stworzone przez Japończyków, także ma granice dobrego i złego smaku. W myśl japońskich idei, według której Japończycy są narodem tolerancyjnym, przynajmniej tak wynika z wyszukanych przeze mnie informacji, yaoi musi pokazywać uczucie mężczyzn od tej drugiej, lekko „ostrej” sceny, ale wszystko musi być zachowane w odpowiednim guście. Przykładem dobrego yaoi mogą być anime wchodzące w skład serii Junjou Romantica. Poniżej przedstawiam filmik, autorstwa WhiteSakurazuka, zawierający zlepek scen, które niewątpliwie świadczą o tym, że jest to yaoi. Lojalnie uprzedzam, że może on zawierać lekkie spoilery.


A co z filmami? Hm… Dotychczas oglądałam niewiele filmów yaoi, większość z nich wchodzi w skład Takumi Kun Series, której pierwszą część oceniłam niedawno. Z wielką radością mogę jednak podkreślić (zresztą, robię to caluteńki czas), że dalsze części, to jest III i V, są już o wiele lepsze. Wracając jednak do tematu, niektóre sceny w Takumi Kun III oraz Takumi Kun V mogą sugerować, że jest to film yaoi. Ja sama jestem tutaj w kropce, głównie z powodu tego, że nie wiem, czy akurat te fragmenty mogę zaliczyć jako typowe yaoi. Aczkolwiek, moim zdaniem, są lekko zbyt „drastyczne” dla wspomnianego wcześniej shōnen-ai, chociaż z drugiej strony nie ma tutaj aż takiej ostrości, by z czystym sumieniem powiedzieć: Tak, to jest właśnie yaoi! Shōnen-ai czy też yaoi ma reguły, których nie można popsuć. Polegają one na fabule (zwykle filmy z miłością męsko-męską są krótkie i jednowątkowe). Dodatkowo, występujące w nich postacie, muszą trzymać się ściśle określonych reguł. Reguła ta polega na doborze bohaterów. Każde yaoi oraz shōnen-ai charakteryzuje się dwójką postaci: seme oraz uke. Relacje: seme-uke można zauważyć bardzo łatwo.

Uke to osoba bierna, która się podporządkowuje.  Utożsamiany jest z takim słodziutkim bohaterem, którego kochamy przez wzgląd na wygląd. Trudne jest to do zauważenia w anime, aczkolwiek w mandze uke musi przestrzegać kolejnych praw: 
- jest młodszy i niższy niż wyrysowany same 
- posiada szczupłą budowę ciała, w przeciwieństwie do same, który jest „mięśniakiem”
- zazwyczaj to on ma chrapkę na okazywanie uczuć 
- najważniejszą rzeczą jest to, że uke nie posiada doświadczenia, wręcz nie wie nic na temat seksu.  - wydaję się być niezwykle zagubiony 
- jest taki troszeńkę głupiutki, czym wprawia swojego seme w dobry nastrój

Seme to strona dominująca, jest takim „,macho” w całym tym związku. Utożsamiany z twardym, silnym charakterem, czyli mówiąc krótko, ideałem: - mężczyzna dobrze zbudowany
– wyższy od uke
- zawsze wie wszystko najlepiej
- jego twarz jest bardziej zarysowana, rysy są podkreślone, nadając jej specyficzny wyraz 

Po prawej: Manga Liberty, liberty. Patrząc na okładkę możemy wywnioskować, który z mężczyzn to uke, a który same.
Proporcjonalnie do miłości męsko-męskiej, istnieje także odmienne nazewnictwo na miłość damko-damską. Odpowiedniki są podobne, znaczenie jest takie same jak w przypadku uczucia mężczyzn.  Stąd też wyróżniamy yuri (odpowiednik męskiego yaoi) oraz shoujo-ai  (odpowiednik shōnen-ai). Co ciekawe, o ile pierwszy termin funkcjonuje w Kraju Kwitnącej Wiśni, to shoujo-ai zostało wymyślone przez amerykańskich fanów.

W Japonii formalnie się go nie używa. Tam yuri jest odpowiednikiem na wszystko – delikatne romanse, lub bardziej ostre fragmenty. Fakt faktem, że w Japonii bardziej rozreklamowana jest miłość męska aniżeli kobieca – jeżeli powstają jakieś dzieła na ten właśnie temat, są one wyjątkiem.  Osobiście, dotychczas nie spotkałam się z żadną mangą gatunku yuri. Podobnie jak w męskiej miłości, tutaj także wyróżnia się reguły na podział głównych bohaterów. Mamy więc:

Otoko-yaku lub tachi – są to dziewczęta dominujące w związku. Cechą charakterystyczną jest: 
- szczupła budowa ciała,
- krótkie włosy i męski styl ubierania
- bohaterki są także silnie fizyczne oraz wysokie  

Musume – Yaku to typ postaci bardziej kobiecej. Jest ona szczupła, wysoka i ubiera się  kobieco. Co ciekawe, związek lesbijski w mandze może być wykreowany prze dwie „kobiece” partnerki lub też dwie „męskie” partnerki. Tutaj nie ma takich sztywnych reguł, jakie istnieją w męskim yaoi czy też shōnen-ai. Dobrym przykładem dla pokazania tego typu relacji jest tajski film Yes or No (powyżej zdjęcia). Jak widać, jedna postać jest typowa męska - dziewczyna nosi męskie ubrania, w dodatku wygląda jak chłopak. Natomiast druga bohaterka to jej przeciwieństwo. Aczkolwiek, jako osoba, która obejrzała ten film, powiem, iż Musume-Yaku to ta, która rządzi, natomiast tachi raczej się jej podporządkowuje, czyli jest inaczej aniżeli w zamierzeniu.

**
Nie miałam wcześniej okazji zapytać: jak podoba się nowy szablon?

7 komentarzy:

 1. A ja jednak zajrzałam do definicji i o filmach azjatyckich opowiadających o miłości między facetami nie mówi się yaoi a Boys Love. Yaoi jest zarezerwowane dla mang i anime.

  Co do stereotypów Uke i Seme często są łamane. Chce to zaznaczyć bo ja znam wiele mang, które po prostu kocham i właśnie tam Seme jest młodszy lub podporządkowany w jakiś sposób Uke poza sceną łóżkową.
  To że Uke nic nie wie na temat seksu, to też jest bardzo umowne bo wiele fabuł a właściwie setki temu przeczą. Często bywa tak że obydwaj bohaterowie doskonale wiedzą czego chcą. To czego trzymają się wyraźnie mangi to różnic w wyglądzie. Ale też tak mniej więcej. Ja jednak lubię jak mi się bohaterowie nie mylą ;)

  Piszę o mangach bo dla mnie to czysta forma yaoi, anime to już często lekkie wariacje na temat i rządzą się innymi prawami.

  A Ty zaliczyłaś Junjou Romantica?

  Rozpisałam się bo to temat rzeka, fajnie że zrobiłaś takie podsumowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faken maken, wychodzi na to, że moje źródło informacji albo się myli albo podał najogólniejszy ze wszelakich schematów :D
   Ja powiem szczerze - w mangach nie gustuję. Przeczytałam Paradise Kiss, Ourana, kilak tomów Naruto pięć lat temu (podstawówka... To były czasy :D) oraz Liberty, liberty i to w sumie tyle. Informacje, jakie podałam są najogólniejsze z możliwych, tak mi się przynajmniej wydaje, bo sprawdziły się w trzech filmach przez mnie obejrzanych, ale skoro ty mówisz, że jest inaczej... Cóż, wierzę. Ja o tym temacie wiem mało, dlatego powołuję się na opinie bardziej doświadczonych :)
   Hm... To ciekawe, co mówisz... Seme podporządkowany Uke? A mogę wiedzieć z jakiej to mangi, tudzież anime? Z wielką chęcią bym przeczytała, żeby zobaczyć złamany schemat :)

   Tak, zaliczyłam Junjou Romantica. Zaliczyłam jeszcze inne pseudo anime, które wchodzą w skład całej tej serii: Terrorist i jeszcze coś, czego nie pamiętam. Pierwszą moją reakcją był jeden, wielki śmiech, drugą zdziwienie, a trzecią zaciekawienie i tak mnie do wciągnęło, że siedziałam do piątej nad ranem w ferie, wyszukując inne anime opowiadające o yaoi :)

   A to, dlaczego mówi się yaoi już wiem. Zajrzałam sobie nie tyle co na wikipedię, ale na asianwiki oraz jeszcze jedną stronkę. I faktycznie, termin yaoi rezerwowany jest głównie dla mang, tudzież anime. Z filmów wyparło je właśnie "Boys Love". Szukałam i szukałam i znalazłam odpowiedź. Ogólnie, filmy yaoi dostępne np. na youtubie (tego tam jest masa, wystarczy tylko poszukać) tłumaczone są przez grupy angielskie, amerykańskie, hiszpańskie albo francuskie (te w większości, bo oczywiście są jeszcze grupy inne, a mi chodzi o te takie, które tłumaczą mało znane filmiki). Tłumaczki stosują nazwę: "Boys Love" zamiast yaoi czy też Shōnen-ai, bo jest prosta do zapamiętania i od razu wiadomo, o co chodzi :D
   Weźmy na przykład takie Yes or No. W Japonii nazwaliby to yuri i z takim określeniem spotkałam się na blogu pewnej Japonki, która nie tyle co pisze recenzje, ale ogólnie opowiada o Kraju Kwitnącej Wiśni. U nas jednak, mówi się Girls Love aniżeli yuri, dlatego że jest łatwiejsze do zapamiętania i bardziej adekwatne do treści filmu :D

   Wielkie dzięki za komentarz.
   Ups... Ja chyba też się rozpisałam...

   Usuń
  2. Fani shounen-ai i yaoi wymyślili sobie seke - jest to takie połączenie seme i uke ;)

   Usuń
  3. Oooo... Nie wiedziałam o tym...

   Usuń
 2. Ja nigdy jakąś wielką fanką yaoi nie byłam, ale lubię sobie od czasu do czasu obejrzeć związek męsko- męski [ przyznam, że yuri nigdy mnie specjalnie nie fascynowało, chociaż oglądałam film Yes or No i czytałam kilka mang] tak dla miłej odmiany, nawet aktualnie wzięłam się za to sławetne Junjou Romantica, bo jeszcze nie miałam okazji tego widzieć.

  Tak się ostatnio wgłębiałam również w ten temat i jak się okazuje, Japończycy wcale nie są tacy tolerancyjni, jak to w filmach pokazują. Wręcz przeciwnie, w Azji, żeby się publicznie przyznać do homoseksualizmu trzeba mieć naprawdę sporo odwagi [ a już szczególnie w Korei]. Jakby nie daj boże jakiś idol chciał się przyznać do swojej orientacji, to chyba tylko po to, żeby go jeszcze tego samego dnia wyrzucili z agencji [ była taka jedna sprawa]. Trochę mnie to zdziwiło, bo jakby nie patrzeć, związki homoseksualne są w Azji prawdziwym fenomenem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, czytając Twój komentarz, skojarzyło mi się jedno z powiedzeń: "Najciemniej jest zawsze pod latarnią" :D W krajach azjatyckich, w których nie ma aż takiej wolności, jaka istnieje na przykład w USA, przyznanie się do bycia gejem może być trudne, to fakt. I co najśmieszniejsze, to właśnie te kraje to tworzą :D Coś takiego można również spotkać w kpopowych zespołach. Co prawda, nie są to jakieś szczególne pary, czy coś, ale przez te wszystkie programy, w jakich biorą udział koreańscy idole, dziewczęta z Europy uważają, że jest to w miarę powszechne :)

   Usuń
 3. Asking questions are actually fastidious thing if you are not understanding anything
  totally, but this article provides nice understanding yet.


  Take a look at my blog post cellulite treatment

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

100% (1) 2001 (1) 2005 (3) 2006 (4) 2007 (2) 2008 (1) 2009 (9) 2010 (8) 2011 (21) 2012 (51) 2013 (24) 24K (1) 2YOON (1) 4Minute (6) After School (3) Ailee (1) AOA (3) Artykuły (13) B.A.P (7) B2M Entertainment (1) Baby Soul (1) BEAST (3) BoA (1) Boyfriend (2) boys love (7) BtoB (2) Candy Mafia (1) celebryci (2) Chiny (4) Chiny/Tajwan (18) CN Blue (1) Core Contents Media (1) Cube Entertainment (10) D-Business Entertainment (1) D-Unit (1) Drama (31) Dreamstar Entertainment (1) DSP Media (1) EXO (3) f(x) (10) Film (34) FNC Music (4) Gejsza (2) girls love (2) Gong Li (1) Ha Ji Won (2) Hello Venus (2) Hometown Legends (2) Hongkong (1) Indie (2) Indonezja (1) Infinite (4) Inne (2) J-Min (2) Jang Geun Seok (3) Japonia (23) Jingle Ma (2) Joo Ji Hoon (2) Ju Jin mo (2) JYP Entertainment (4) Kang Woo Suk (1) KARA (1) Kim Hyun Joong (1) Kim Sungkyu (1) Korea Południowa (132) Korea Północna (1) Kulturówka (5) Lee Sung Min (1) Lin He Long (2) M4M (1) Manga (10) Manhwa (3) MBC (1) Mono Music (1) Muzyka (95) NH Media (1) Nine Muses (1) NU'EST (2) Pledis Entertainment (10) Rankingi (4) S4 (1) Shahrukh Khan (2) SHINee (3) show biznes (3) SISTAR (1) SM Entertainment (29) SNSD (8) SPICA (1) ss501 (2) Star Empire Entertainment (1) Starship Entertainment (3) Super Junior (13) śmierć (1) T.O.P Media (2) Tahiti (1) Tajlandia (1) Tasty (1) Teen Top (1) The Grace (1) TS Entertainment (7) TVXQ (3) U-Kiss (6) Vaness Wu (1) Wang Dong Cheng (1) Wassup (1) Woollim Entertainment (7) Xing Tian (1) Yang Yoseop (1) YG Entertainment (2) YMC Entertainment (1) Yoon Eun Hye (1) Zhao Wei (1)